| anonim_4396 a întrebat:

De o saptamana nu mai pot dormi mi se face somn si cand ma pun in pat nu mai pot dormi si cand ma trezesc ma trezesc prea devreme. Ce as putea sa iau alimente sau ce ar fi bun ca sa-mi reglez somnul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| tyana a răspuns:

În general seara se recomandă o cină uşoară, însă nici atât de uşoară încât peste noapte să ţi se facă foame.Un pahar de lapte cald cu miere ajută de asemenea.
Înainte de culcare să aeriseşti bine camera şi să te pui în pat înainte de 11. Dacă nici aşa nu merge există diferite medicamente pe bază de plante care te—ar putea ajuta:pasiflora, sedatif pc, etc.Somn uşor happy

| mona a răspuns:

Bea un ceai de tei seara si lasa televizorul deschis[progameaza-l sa se inchida singur]

| paulpaul25 a răspuns:

Nu-i nevoie sa mergi la doctor deocamdata, daca e vorba doar de o saptamana. Nu stiu ce varsta ai dar in mod normal totul poate fi din cauza stresului. Daca nu e vorba de stres, incearca sa eviti consumul de alimentele cu continut ridicat de zahar sau cu continut de cofeina cum ar fi cafeaua sau bauturile acidulate(cola, pepsi..etc). Ca sfat concret incearca sa bei inainte de culcare un pahar de lapte cald, cu putina miere eventual. Nu te mai gandi la situatie ca si cum ar fi o problema, deocamdata nu-i nevoie sa te stresezi. Daca nu merge, poti incerca ceaiuri de la farmaciile naturiste care contin combinatii de plante usoare pentru somn.

| LeMousiqe a răspuns:

Hei. happy
Daca tot vrei alimente, poti consuuma ceai, te oboseste, sau consulta un doctor happy.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru LeMousiqe):

Nu orice ceai este bun inainte de culcare, iasomnia, de exemplu, relaxeaza, insa provoaca insomnii, la fel si cel negru, sau cele care contin ginseng. Ceaiul de tei sau de sunatoare este foarte bun pentru somn., la fel este si ceaiul verde care relaxeaza, supele calde (in special cele cu taitei), supele de legume, scortisoara, ceapa, usturoiul, laptele cu miere.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Toate raspunsurile sunt atat de bune, nu stiu cui sa dau funda. Multumesc pentru raspunsuri.

| Verdant a răspuns:

Nu mai manca seara tarziu, nu e sanatos iar organismul tau digera si depoziteaza in timp ce dormi, asta te trezeste.
Daca nici asa nu merge, poti sa te culci mai tarziu (este o decizie mai disperata, dar nu ai ce face). Asa, poate o sa fi mai obosit si vei dormi mai mult, incearca!
Daca nu merge niciuna dintre variante iti recomand sa contactezi un doctor sau sa te fortezi sa adormi la loc.
Mi se intampla si mie, aproape in fiecare zi, ma trezesc o data pe la 2-3, dar in 3 secunde adorm la loc, o data pe la 7, cand sunt obisnuit sa plec la scoala, si daca nu am scoala ma trezesc pe la 7:30, 8:00 si nu mai pot sa dorm deloc. am incercat 2 ore sa adorm si nimic.
Sper sa-ti fi fost de ajutor!
Bafta si somn usor! (o mica gluma)

| alex291201 a răspuns:

De acum in colo inainte sa dormi incerca sa bei un pahar q lapte sau gasisti pe la farmacii ceaiuri din astea somn usor
fundita?big grin

| Dyanna13 a răspuns:

Mergi la un doctor si intreaba-l. Iti va recomanda medicamente. Sora mea ia un medicament numit XANAX.
Dar, MERGI LA MEDIC INAINTE SA IEI, sa vezi ce iti recomanda si medicul.Baftahappy
Funda?