| user5493 a întrebat:

De obicei la cat timp trece diareea dupa antibiotic? Cum pot face sa nu mai fiu deranjat la stomac? Sunt cam 2 zile de cand am cam 2 scaune diareice.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Bea o cana de ceai facut din 2-3 frunze de gutui sau 1-2 fire de frunze de afine (fara zahar). Functioneaza aproape instantaneu.
Orezul fiert ajuta la diaree, dar sa nu mananci in exces.

| darrio2007 a răspuns:

Adica tu ai facut antibiotic pentru diaree? Bea ceai de mentă.

| user5493 explică (pentru darrio2007):

Diaree rezultata in urma tratamentului cu un antibiotic

| KodrutZ a răspuns (pentru user5493):

Da' tu pe linga antibioticu' ala nu ai luat si probiotic? Cine ti-a prescris antibioticul ala? Doctorul musai da si probiotic pe linga antibiotic, deci presimt ca l-ai luat dupa ureche. Sper sa ma insel. Sfaturile colegului Bula sunt foarte bune, in alta ordine de idei.

| Violleta2022 a răspuns:

In cazul tau, flora stomacala a fost afectata de antibiotic si probabil candida a prosperat.
Mergi al farmacie si cere ceva pentru scaune diareice.
Apoi, manaca pilaf, sau orez cu vegetale, carne slaba fiarta sau gratar, evita pentru macar 1 luna sa bei bere (pentru ca hraneste bacteria rea dins tomac), alcool si sucuri.
Bea ceai rece de menta (amestecat cu cel de sunatoare in caz de dureri de stomac), vor face minuni in cazul tau.

| untu a răspuns:

Luati LINEX pentru refacerea florei intestinala, dar exista medicament naturist pentr diareea de dupa antibiotice! S-a aratat la tv, dar nu mai stiu numele medicamentului naturist!

| user5493 explică:

Nu mi-a prescris si probiotic, iar in probiotic n am incredere, nu bag bacterii in mine pe care nu le am, si probiotice pot face rau, prefer alimentatia chiar daca dureaza pana se reface flora

| user5493 explică:

Nu am incredere in probiotice, oricum vad ca nu e mereu diaree, se reface si prin alimentatie cred..fiecare pers are bacteriile lui, daca tu bagi alte bacterii in tine, chiar nu mai scapi de ele si posibil sa reactioneze si organismul impotriva lor chiar daca sunt bune.

| CuriousStuff a răspuns (pentru user5493):

Mananci lapte, lactate, branzeturi, sana... De astea. O sa treaca in cateva zile. Doar nu exagera cu ele ca sa nu treci dintr-o extrema in alta, adica sa faci o constipatie.

| user5493 explică:

Eu zic ca a fost afectata mai putin pentru ca vad ca se mai opreste diareea si am scaun normal!

| Cdo a răspuns:

Încearcă furazolidon.