| Anonymus3000 a întrebat:

De vreo 1 saptamana si un pic sunt racit ma doare in gat mai stranut si mi se infunda nasul si tot ma tratez cu ceaiuri, decasept, pastile, gargara cu apa cu sare si tot nimic nu trece de ce? Ce as putea sa fac sunt disperat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Pai ar fi mai multe. In primul rand, seara, inainte de culcare, sa faci bai f.fierbinti (cat poti tu suporta), cu sare mare, la picioare, dupa care iti pui ciorapi si te bagi in plapuma. Inainte ar fi bine-venita si o frectie pe tot corpul cu otet de trandafiri sau daca nu ai, chiar otet alimentar indoit cu apa. Compres cu cartofi rasi stropiti cu spirt la gat. Pentru tuse trebuie sa bei ceaiuri indulcite cu miere de albine si cu multa lamaie. Poti consuma cat de multa lamaie taiata feliute, cu zahar sau cu miere, caci e un bun dezinfectant pentru gat. De asemeni, pentru dezinfectarea si descongestionarea gatului este recomandat badijonaj cu albastru de metil de 3 ori pe zi, dupa care nu se bea si mananca nimic o ora. Badijonajul consta intr-un betisor sau creion invelit la capat in vata si inmuiat in albastru de metil de la farmacie. Cu acesta se badijoneaza gatul, adica se da pe amigdale cu albastru de metil. E destul de neplacut, dar merita. Alt remediu pentru gat este tinctura de propolis. Se iau cam 25-30 de picaturi pe o bucatica mica de paine. De asemeni nu se consuma nimic timp de o ora.Tot pentru gat se mai recomanda galbenus de ou frecat cu miere sau zahar si cu putina lamaie, pana devine ca o crema dulce-acrisoara. Unii prefera asa, altii adauga aceasta crema intr-o cana de lapte cald, dar bineinteles ca se exclude lamaia in acest caz. Daca niciunul din remedii nu dau randament, iti recomand pentru durerea de gat Decasept cu albastru de metil si propolis. Exista mai multe tipuri de Decasept si tu nu ai precizat de care ai luat. Sanatate maxima!

| Karizma a răspuns:

Eu zic sa te duci la un control si sa iti dea doctorul reteta, cu problema de sanatate nu te joci