| Kanpeki a întrebat:

De vreo cateva zile am inceput sa am niste dureri in piept pe stanga care apareau mai mult spre seara. Imi era frica sa nu aiba legatura cu inima dar pulsul era normal si la fel respiratia. Ieri au mai cedat si azi nu m-a mai durut aproape deloc dar in schimb mi-a amortit putin bratul stang si simteam ceva furnicaturi si senzatie iritanta pe la subrat. Maine ma gandesc sa merg sa-mi fac niste analize.
Oare de la ce sa fie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| iulian1302 a răspuns:

Buna. Pe langa analize de sange iti recomand sa mergi si la un control cardiologic si sa iti faci un EKG pentru ca simptomele pe care le ai tu sunt asemanatoare cu cele ale unui infarct miocardic sau angina. Oricum trebuie neaparat sa te vada un cardiolog! Apropo durerea cum o poti descrie( ca o apasare, ca o gheara, ca niste intepaturi etc.)? Alte simptome nu ai mai avut? Ma refer la transpiratii excesive, nod in gat, ameteli, tulburari de vedere! Tensiunea arteriala ai verificat-o? Daca da ce valori a avut? Dar pulsul, ce valori a avut? Inca ceva!? Durerea apare cumva in momentul in care depui efort si cedeaza in momentul in care nu mai faci efort fizic? Prin efort ma refer inclusiv la urcat scarile de la bloc!

| Kanpeki explică (pentru iulian1302):

Ca niste intepaturi dar nu puternice. Nu, alte simptome nu am avut. Pulsul parca era 70. Durerile apareau la intamplare nu doar cand faceam efort.

| iulian1302 a răspuns (pentru Kanpeki):

Trebuie sa mergi si sa iti faci un EKG. As aprecia daca dupa investigatii ai reveni sa ne spui care a fost problema exacta.

| Kanpeki explică (pentru iulian1302):

Am fost la medicul de familie pentru trimitere la ekg si a spus ca nu o poate face decat pe baza unei hipertensiuni sau ceva mai serios. A zis ca cel mai probabil au fost doar niste nevralgii toracice si sa stau linistit. Dar mi-a facut trimitere pentru analize de sange si o radiografie. De vreo 2 zile nu m-a mai durut.

| iulian1302 a răspuns (pentru Kanpeki):

EKG-ul trebuie platit indiferent daca ai bilet de trimitere sau nu. De ce? Raspunsul este simplu - nu sunt fonduri. Sa iti faci o electrocardiograma nu ar trebui sa te coste mai mult 30-40 de lei maxim. Totusi sa iti faci una nu ar strica precum nu ar strica si un consult la cardiologie ( pana la urma este indicat ca cel putin 1-2 ori pe an sa facem aceste "verificari" la specialisti). Se poate sa fie si din cauza calciului si al magneziului scazut. Cat despre o nevralgie nu stiu ce sa spun!