| sonike a întrebat:

De vreo saptamana cam asa ma doare in piept adica plamanii in partea de sus ( asa cred si simt) si mai ales cand fac miscari bruste, mai fac si fotbal nu mai pot nici sa alerg, simt ca mi se misca si ma dor nu stiu ce sa fac. M-am apucat de fumat de vreo 2 luni dar nu stiu daca asta e una din cauze. Ce sa fac? dau funda :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Rainmaker a răspuns:

Salut Sonike! Stii bine ca trebuie sa dai fuga la doctorul de familie.Pe aici cred ca poti gasi cel mult un "vraci" si acela amator.Stiu ca plamanii nu dor.S-ar putea, si in mod sigur asa este, sa suferi de o nevralgie inter-costala generata de o raceala.Nu are legatura cu tigarile pe care ar trebui sa le lasi pana nu capeti dependenta totala.ca o paranteza fiind spus, eu as fi dispus sa ofer si un premiu substantial celui care m-ar determina sa ma las de fumat.
Deci, nu mai sta pe ganduri omule si fugi la doctor.Trece numai cu hapuri.

3 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Ar fi indicat sa faci o vizita la medicul de familie, poate fi o raceala/poate fi din cauza efirtului/a tutunului...
Fa un control si eventual o raza (daca este cazul) tusesti? expectorezi ceva?
O zi bunahappy

| sonike explică (pentru caramela):

Nu tusesc si nu expectorez deloc

| caramela a răspuns (pentru sonike):

Un control la inima ai facut? poate ar fi indicat sa faci si un mic control.
Evita pe cat posibil efortul si fara parerea unui medic nu poti sti ce ai.
O zi bunahappy