| oaKy a întrebat:

Salut/Buna

M-am apucat de fumat dintr-o prostie cam acum 10-11 luni.Deja am inceput sa obosesc mai repede cand joc cate un fotbal cu prietenii, chiar daca nu am fumat mai mult de 4-5 tigari pe zi, si asta dupa vreo 2 luni de cand m-am apucat, ca in alea 2 luni una pe zi imi era de ajuns.

Acum vreau sa le las, dar voiam sa stiu daca o sa mai am vreodata plamanii ca ai unui nefumator?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DrLolo a răspuns:

Plămâni se vor reface în timp bine înțeles da i vei putea avea curați și sanatosi ca a unui nefumator doar dacă ai grija de ei fumatul dăuneaza mai multor chesti cum ar fi calitati spermei etc multor altor chesti bine înțeles ca vor afecta în timp dacă fumezi. lăsate de fumat și vei avea benefici fumează în continuare și corpul tau va avea de suferit sper să te lași dacă vrei un corp sănătos și o minte limpede

4 răspunsuri:
| RobertMoon a răspuns:

Eu cred că nu neapărat fumatul îți cauzează această oboseala când joci fotbal, gândește-te la fotbaliștii care fumează de ani și ani de zile, dau exemplu Marian Constantinescu a fost singurul jucător din liga 1 care a jucat în toate meciurile și fumează de ani de zile, deci nu e de la fumat în cazul tau, probabil că nu respiri tu bine. Acum daca te lasi plămânii tai vor fi ok, stai liniștit.

| Rainmaker a răspuns:

Salut oaKy!
Surprinzator sau nu, dupa doar 2 saptamani de pauza totala, plamanii iti vor fi ca atunci cand te-ai nascut. Daca mai insisti cu fumatul, nu mai garantez!

| suntserios a răspuns (pentru Rainmaker):

2 saptamani? de unde ai scos-o? Plamanii unui fumator se refac dupa ani intregi

| oaKy explică (pentru Rainmaker):

Chiar daca am doar 18 ani, dupa aproape un an de tras otrava in mine cred ca va dura ceva mai mult laughing