| Heys a întrebat:

Deci am 16 ani si am scolioza dorso lombara de 25 grade acu 2 ani ma mai facut o ecografie si aveam 15 grade fac kinetoterapie dar nu stiu daca se mai poate indrepata o sa imi ia si un corset din cate am inteles.Dar sunt curios daca ma mai pot recupera pentru ca din ce am citit pe net ex nu prea ajuta.Ea nu se observa pentru ca am oarecum o masa musculara destul de dezvoltata pe spate.Voi ce credeti ati mai intalnit presoana care au avut, ce sfaturi imi dati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| luiza a răspuns:

Corset si mult sport! Stai linistit ca ajuta! vorbeste cu un kinetoterapeut sa vezi ce sport poti face!

| Adrianetc a răspuns:

Salut, am si eu scolioza si tot odata mi s-a deformat si putin pieptul, am fost la doctor si a zis ca nu e nevoie de corset si d-astea a zis ca trebuie sa fac inot, iti sugerez sa faci si tu este foarte eficient si am si eu o intrebare, ce exercitii kinoterapeutice faci? poate ma poti ajuta

| Heys explică:

Pai mama e doctor de familie si acum un an ma uitat in oglinda dupa ce am facut baie si ea m-a vazut.Si a zis sa mergem la specialist si asa a inceput povestea.Se pune corset de la 30 grade + si daca ai peste 50 te operezi.Ex sunt variate si de inot stiam dar nu prea am mai fost. Orcum eu nu stiu ce sa fac si sfatuiesc pe toatalumea sa se duca la medic sa faca un control mai ales fetele din cate stiu la baieti se remediaza mai usor pentru ca muschii spatelui pot fi mult mai usor "modelati"

| enyy93 a răspuns:

Imi poti spune si mie cum iti dai seama ca ai scorlioza? in afara faptului ca se vede.ai dureri sau ceva?

| DanielComan a răspuns:

Si eu am avut scolioza nu stiu la cit grade dar nu cred ca la 25. am purtat corset non stop 1 an jumate si m-am refacut 90 %. apropo bafta

| simona1veress a răspuns:

Buna, am si eu scolioza si la mine este de 35 de grade, azi chiar am facut prima consultatie la medic si m-au speriat rau cuvintele ce mi s-au zis, m-am adresat prea tirziu la el si m-a trimis la un medic ortoped la care o sa merg saptamana viitoare! Mi-e frica de mine si pling intr-una de cind am aflat, pina o sa ajung la medicul ortoped un unchi de al meu mi-a zis ca trebuie sa dorm pe pat de scinduri... Sper sa ne indreptam. Am 15 ani si sunt fata! :S