| LordOfWeed a întrebat:

Deci am si eu o intrebare. Am 15 ani si jumatate, baiat. Deci, daca trag putin de piele si ating capul penisului, ma ustura foarte tare. + pielea nu coboara sub cap, in acel sant, nici la masturbare. Daca incerc sa o trag eu, o pot trage pana la un moment, dar apoi incepe sa ma doara foarte tare.
E normal? Ce e de facut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU este normal!

Cel mai probabil, este vorba de fimoză şi, eventual, de o infecţie genitală ( din cauză că NU ai spălat zilnic glandul penisului ).

TREBUIE să mergi la un control la medicul specialist urolog!
Întâi mergi la medicul de familie ( sau la Cabinetul şcolar ) şi ceri Trimitere la urolog.

Toate cele bune.

5 răspunsuri:
| VladGH a răspuns:

Trebuie in fiecare zi sa tragi pielea aia cite putin spre santul ala. Nu o forta dintr-o zi. Nu este normal pentru ca acolo sub piele se aseaza murdarie.

| Ion1234 a răspuns:

Fa laba si va fi bine

| Alex0Buc a răspuns:

Esti virgin, si de asta inca nu ti-sa belit suficient happy

| Gabisor a răspuns:

Eu cred ca este normal pentru un baiat cuminte, de varsta ta. Nu trebuie sa te preocupe acest aspect. Cu varsta, se va rezolva. Totusi, pentru sanatatea ta, in timp ce iti igienizezi zona intima, este bine sa "fortezi" putin pana ce glandul va fi descoperit sa poata fi igienizat. Dupa care, lasi lucruile asa. Cu varsta, in 99% dintre barbati, acest aparent inconvenient se rezolva de la sine. Iar cand nu se rezolva, un medic va face o mica interventie si totul va fi ok. Nu te sfatuiesc sa recurgi la masturb. si nici la "interventia" unei prietene.

| LordOfWeed explică:

Si tineti cont de faptul ca am 15 ani. Ca nu prea stiu pe la ce varsta ar trebui sa se intample asta