| anonim_4396 a întrebat:

Deci...Daca inghiti/inhalezi par de animal(ex: Pisica, caine) ai sanse sa intre la ficat sau plamani si sa mori. E adevarata faza cum ca regula asta se aplica si in cazul parului de om?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| vangaelis a răspuns:

Da,in legatura cu inhalarea parului de animal. Doar in conditiile in care animalul este infestat de Taenia Echinococcus.
Cat despre parul de om nu se aplica.

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Regula asta nu exista. Vei invata la scoala ca nu are nici o posibilitate ca parul sa ajunga in ficat, iar daca ajunge in plaman, va fi eliminat cu usurina de acolo.

| mgtow a răspuns:

Depinde de cantitate, o vecina de la un var a murit pentru ca a inghitit par de mata si a fost o cantitate considerabila, altfel daca erau cateva fire era in viata nu stiu eu ce o fi facut sa-l inghita si nu era o copchila de 8 ani avea 11 - 12 ani.

| darrio2007 a răspuns (pentru mgtow):

Ce mi-e 8 ce mi-e 11.Mare diferenta!

| mgtow a răspuns (pentru darrio2007):

La varsta aia incep sa faca ciorba si sa spele vasele dar daca a fost mimata si needucata corespunzator asta e.

| PedoBarbie a răspuns:

Poate fi şi păr de maimuţă. E acelaşi lucru. Fie el de mâţă, de câine, maimuţă etc e totuna. Nu e bine să înghiţi păr.

| karsivan a răspuns:

Poti sa inghiti tone de par nu patesti nimic, dar daca parul de animal contine oua de paraziti poti face vermi intestinali, de tras pe nas par nu poti ca te gadila si stranuti asa ca nu mori de la par.

| AlexRv a răspuns:

Buna!

Problema e ca poate ajunge la plămâni, prin inhalare! Se depozitează și începând de acolo pot apărea problemele. Dar asta doar în cazul animalelor, nu și a parului uman.

| ionutZzG30 a răspuns:

Nu mori, dar o sa faci un ''chist" pe plamani/rinichi nu mai stiu sigur, a patit mama, dar s-a operat si la scos.