| poechce a întrebat:

Deci, de aproximativ 2 ani port ochelari. Ce îi drept prima pereche nu am purtat-o aproape deloc. Când am ajuns a doua oară la control, una dintre dioptrii se mărise de la 0, 75 la 2, 75. Cealaltă se mărise de la 1, 25 la 3, 50. Bun, mi-am luat o nouă pereche de ochelari dar observ că vederea nu mi se reglează. Am auzit despre o operaţie(cu laser) pentru cei cu miopie ( am uitat să spun că am miopie ) care consta în "şlefuirea corneei". Întrebarea este dacă pot face o astfel de operaţie la vârsta de 14 ani şi cam cât ar costa una!? Aş vrea să mai întreb şi dacă există "efecte adverse", fiindcă nu vreau să mă expun unor pericole.
Aştept răspunsuri (dacă se poate) de la cei care au făcut o astfel de operaţie.
Mulţumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Miopia nu trece, creste progresiv. Faptul ca ai inceput tarziu sa porti ochelarii ti-a afectat mult vederea si la tine dioptriile vor creste mult mai repede decat ar fi normal. Operatia se poate face de-abia la 18 ani si se face numai in anumite cazuri, cu indicatie speciala. Cred ca tu te vei incadra, fiindca dioptriile tale vor fi semnificativ de mari la 18 ani.

7 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

In miopie nu se fac operatii cu laser pentru ca ochiul creste pana pe la 18-20 de ani, ca urmare, creste si miopia.Ca sa te opereze, trebuie sa ai miopia stabilizata.

| fabiola a răspuns:

Consulta un medic bun, miopia nu scade prin purtarea ochelarilor, ci face doar sa-ti stagneze.

| Bubble a răspuns:

Nu se poate face la 14 ani.Doar dupa 18. 100%sigur.
costa intre 500-1000 euro

| piticot a răspuns:

Nu am postat adresa pentru ca nu stiu daca am voie sa pun adresa altui forum dar am citi si in afara de varsta trebuie sa mai indeplinesti niste conditii :dioptrii mici adica pana la -2(apropo trebuia pus minus innaintea dioptriilor, si eu am miopie si lentilele sunt cu minus la miopie)o stare de sanatate relativ buna.Costa aproximativ 400 de euro pentru un ochi, in Bucuresti.Consulta totusi un oftalmolog si poti primi sfaturi sigure si autorizate.

| Ana213 a răspuns:

Nu poate fi asa scump Bubble, da oricum in jur de 1000 de euro dai

| Muffins a răspuns:

Si eu am miopie si de 1 an jumate port ochelari. numa ca nu imi plac absolut deloc si incercam sa fac tot posibilul ca sa scap de ei. intr-o zi mama mi-a adus o carte care se cheama
"sa ne imbunatatim vederea in mod natural, usor, eficient si cu rezultate rapide" de Leo Angart. Consta in exercitii ale ochilor. E Buna pentru toate disfunctiile vederii. Ti-o recomand, pe mine ma ajutat enorm... costa doar 20 lei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da te faceau mai "frumu$ica"...