| ioana3432B a întrebat:

Deci… Duminică noaptea a început să mă doară foarte tare urechea dreaptă, am vorbit cu doctorul și a zis că am infecție la ureche. Mi-a dat un spary pentru ureche și a zi să iau paracetamol sau ibuprofen. Întrebarea mea e cam cât durează până se vindecă? Mă doare foarte tare mai ales pe timpul nopți, a fost înfundată și nu mai auzeam deloc cu ea dar acum mi-a revenit auzul doar că încă mă mai doare și mă și înțeapă, asta urăsc cel mai mult, senzația de înțepătura in ureche și încă se simte înfundată, blocată și nu îmi place deloc, și chiar sub ureche la gât atunci când ating cu degetul simt ceva rotund și tare. E normal? Nici nu pot sa deschid gura complet, durerea e pana la maxilar, când o să se vindece? Care sunt semnele că începe să se vindece? Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cand m-a vazut doctor-a s-a uitat peste tot nas - gura - urechi. Astept programare la ENT pentru operatie de polipi, dupa extirpare urechea isi revine la normal. Polipii pot fi o cauza, daca nu ai atunci se acumuleaza apa in timpan de la suflat nasul iarna se umple si se blocheaza ducand la inflamatie, se face o gaura in timpan sa iasa fluidul si se acopera sa se vindece.

| Violleta2022 a răspuns:

Depinde cat este de grav este. Unori dureaza acteva zile alteori cateva saptamani, pana se vindeca complet.

| Sophieka a răspuns:

Mie mi se pare grav si nu as rezista atatea zile asa! De ce nu l-ai sunat astazi sa ii spui? Sau de ce nu ai fugit si in alta parte?

E chiar grav si trebuie sa actionezi...Suna-l astazi (sambata) neaparat sau mergi la spital la urgente.

| KR0N5TADT a răspuns:

Ce fel de doctor?

| ioana3432B explică (pentru KR0N5TADT):

De familie.

| Brizbriz a răspuns (pentru KR0N5TADT):

"acum 8 ore | KR0N5TADT a răspuns:
Ce fel de doctor?"

EXACT asta voiam sa intreb si eu, in mod evident a fost la felcer sau ghicitoare, un doctor real i-ar fi dat reteta cu ceva de gen ketonal, algocalmin sau ceva pentru durere

| KR0N5TADT a răspuns (pentru Brizbriz):

Se pare că nu a fost la un specialist ci la un prăpădit de generalist. Cu infecția urechii interne nu este de glumă, trebuind urmat un tratament riguros și bine stabilit de către ORL-ist.

| Brizbriz a răspuns (pentru KR0N5TADT):

Da, clar

| ioana3432B explică:

De asemenea nu pot sa înghit mâncarea și am gura uscata, asta s-a întâmplat. prima data apoi a început urechea, au vreo legătura, oare din cauza urechi nu pot sa night mâncarea?

| Rexiethecat a răspuns:

Exact ce spui tu am avut și eu. Durează câteva săptămâni sa se vindece și fără antibiotice e cam greu. Ai nevoie de Augmentin sau amoxicilina. Cu spray de ureche și pracaetamol o sa te tina mult și bine la pat. Du-te la o camera de garda și cere la ORL. Dacă ești din București recomand spitalul Coltea la universitate, au ORL la camera de garda. Eu acolo am fost, te rezolva cu o rețetă imediat și sunt chiar buni băieții. Sănătate multa îți doresc.

| Z10fortza a răspuns:

Depinde de cauza durerii.
In cazul otitei externe intre 5 zile si o saptamana si ceva incluzand tot timpul de la declansarea durerii pana cand medicamentele prescrise de doctorul orl si-au facut efectul treptat.
Si pana te vede un medic protejeaza-ti canalul urechii de orice fel de factori exteriori.