| Andreiiii1234 a întrebat:

Ieri am luat o palma peste urechea stanga, de ieri pana astazi tot senzatia aia o am, de ureche infundata. Inca ceva, cand vorbeste cineva mai tare parca vorbeste foarte, foarte ascutit. Ceva picaturi? Imi poate afecta auzul?
Va rog sa nu va dati cu presupusul, daca stiti sigur, spuneti, daca nu...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca este timpanul spart, iti vei pierde cam 30-50% din auzul la urechea respectiva, vei ramane cu senzatia de ureche infundata si vei face otite repetate pana vei merge la ORL-ist sa-ti repari timpanul. Doar ca dupa primele zile, plastia de timpan se face mai dificil si este scumpa.

14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Du-te urgent la ORL-ist si NU iti pune picaturi. este posibil sa ti se fi rupt timpanul si daca s-a intamplat asa ceva, acesta se repara cu maxima usurinat in primele ore (24-36) de la producere. Daca iti pui picaturi, acestea vor ajunge in urechea medie si vor favoriza o infectie. Gaseste in zona in care stai un spital cu camera de garda ORL si du-te imediat.

| Andreiiii1234 explică (pentru Brigaela):

Si daca nu merg? Ce se intampla?

| Andreiiii1234 explică (pentru Brigaela):

Cum o sa-mi repare timpanul? Ce o sa-mi bage in ureche? Mie cam frica...sad

| Brigaela a răspuns (pentru Andreiiii1234):

Daca este timpanul spart, iti vei pierde cam 30-50% din auzul la urechea respectiva, vei ramane cu senzatia de ureche infundata si vei face otite repetate pana vei merge la ORL-ist sa-ti repari timpanul. Doar ca dupa primele zile, plastia de timpan se face mai dificil si este scumpa.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Se repara foarte simplu, pur si simplu lipind pe el o membrana foarte subtire (uneori membrana unui ou). Dar nu se poate face asa de simplu decat in primele ore de la rupere, inainte sa se retracte marginile rupturii. In principiu, se poate in primele 24 de ore, dar sunt ORL-isi care o fac in primele 36 de ore. E simplu, complet nedureros, dureaza 15 minute si e perfecta. Daca o ratezi, lucrurile sunt un pic mai complicate. Astea sunt valabile daca ai ruptura de timpan. Dar daca tot simti urechea infundata la peste 24 de ore de la incident, asta este cea mai probabila cauza

| Andreiiii1234 explică (pentru Brigaela):

Acum nu-mi mai simt urechea infundata. Cand vorbeste cineva mai tare parca tiuie ceva acolo, in ureche.

| Brigaela a răspuns (pentru Andreiiii1234):

Nu pot sa stiu de la distanta ce ai, dar sper ca ai ajuns deja la medic

| Andreiiii1234 explică (pentru Brigaela):

Parca timpanul se "vindeca" el singur.

| Brigaela a răspuns (pentru Andreiiii1234):

Nu, nu se vindeca niciodata singur daca este perforat. daca ramai cu o perforatie cronica, este posibil sa ai nevoie de o interventie laborioasa de reparare.

| Andreiiii1234 explică (pentru Brigaela):

Ciudat! Acum nu mai aud niciun zgomot in ureche, si aud perfect!

| Brigaela a răspuns (pentru Andreiiii1234):

Poate timpanul n-a fost rupt. Oricum, daca pana la primavara nu faci nici o otita, inseamna ca ai scapat

| Andreiiii1234 explică (pentru Brigaela):

Imi puteti spune exact ce inseamna otita?

| Andreiiii1234 explică (pentru Brigaela):

Si de unde pot sa stiu daca am sau nu?

| Brigaela a răspuns (pentru Andreiiii1234):

Otita este o infectie a urechii care se manifesta cu scaderea auzului, dureri (daca ai timpanul rupt nu vor fi mari), scurgere purulenta din ureche si, posibil febra. daca ai cea mai mica secretie din urechea respectiva, vei sti ca trebuie sa te duci de urgenta la ORL ca situatia este grava

| AnOnIm20202020 a răspuns:

Ar trebui sa te duci repede la doctor pana nu este prea tarziu si nu o sa mai auzi deloc.