| MiSk a întrebat:

Deci eu am mers la dermatolog cu problema cosurilor. Mi-a dat 2 creme (cred ca 1 e crema si una gel nu stiu sigur), se cheama skinoren si isotrexon.Cu isotrexin ma dau seara iar cu skinoren dimineata.Problema este cand imi dau cu skinoren dupa 2-3 minute ma ustura si ma mananca pielea fetei ingrozitor, vreau sa spun ca numa in locurile in care imi dau. Ce sa fac sa imi treaca usturimea.Si as vrea sa mai va intreb daca isi fac efectul amndoua(daca sunt bune). Va rog ajutima! La cel mai bun raspuns FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mihaelapisica a răspuns:

Buna si eu am luat isotrex, insa nu si skinoren. Daca inbinin doua creme este normal sa ti se innaple asa ceva, insa daca mancarimea nu dispare in 3 zile du-te la acelasi medic dermatolor.El o sa-ti spuna ce sa faci.
Ca sa scap dde o parte din mancarime ia putima apa rece inainte de crema s stropwestete cu cea, pentru ca ti se deschid pori si o sa-si faca efect mai bine crema.
Sper ca te-am ajutat fundita te rog.

5 răspunsuri:
| mymed a răspuns:

De obicei, senzatia de usturime apare doar in primele zile de la inceperea tratamentului.

| LaLaura a răspuns:

Nu stiu de "isotrexon" dar skinorenul mi la recomandat si mie medicul de familie. eu nu am probleme cu usturimea, dar stiu ca ustura cand cosurile sunt sparte(eu nu imi sparg cosurile|), atunci actioneaza cremea... indicat e sa dai decat pe cos cu crema, nu pe toata fata, eu ma dau cu crema pe toata fata pentru prevenire cu un stat subtire, iar dp aceea pe cosuri cu un stat gros ( ma dau cu skinoren doar seara, pentru ca crema se face alb pe fara, stratul gros).
si banuiesc ca sunt bune sa le compini ca altfel nu ti-l mau recomandau. eu folosesc si o lotiune pentru indepartarea impuritatilor inainte de a folosi crema, e buna si zeama de lamaie.
sper ca te-am putut ajuta.

| Anita20Peace a răspuns:

Deci iti spun din propria experienta.pe mine Skinoren nu m-a ajutat ci din contra mi s-au accentuat petele si cosurile de pe fata...asa ca mai bine nu mai folosi crema.(si treaba cu derma o consider o chestie de nimic, mai bine du-te la un salon de cosmetica).Du-te la farmacie si cere Spirt de fata.costa doar 9-10 lei si te dai de vreo 3 ori pe saptama.(ai sa vezi efectele).

| ROX_5276 a răspuns:

Nu stiu nu m-am confruntat niciodata cu problema asta, dar parerea mea e ca ar trebui sa mergi iar la dermatolog si sa-i spui deoarece el ti-a dat aceste creme, oate iti da altele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NU TREBUIE sa combini cele doua creme! Timpul scurs intre cele doaua aplicari (12 ore) este foarte scurt, iar asta duce la reactii intre ele. Consulta un dermatolog bun!