| anonim_4396 a întrebat:

Deci problema ea e urmatoarea: am 14 ani jumate', 1.60m si 36 kg ..sunt slaba. nu ma deranjeaza foarte tare..insa as vrea sa ma mai ingras putin ..la picioare in special. ce as putea sa fac/sa mananc? (fara fast food big grin)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Azµre a răspuns:

Spune-le părinților și du-te la un control endocrinologic, poți avea probleme de sănătate și să nu știi. Da în rest ești dezvoltată? Ai sâni? Ciclu? Pilozități?

21 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Tu de felul tău mănânci mult, puțin? De toate pentru toți sau te abții de la anumite mâncăruri?

| Aaanoniiiima a răspuns (pentru Azµre):

Mananc "de toate pentru toti" thinking cand mi-e foame laughing uneori ma trezesc si noaptea si mananc laughing

| Aaanoniiiima a răspuns (pentru Azµre):

Da, sunt dezvoltata, probleme de sanatate nu am, mi-au facut parintii toate analizele happy

| Aaanoniiiima a răspuns (pentru Azµre):

Voi incerca sa imi fac un "program" de masa, sa mananc la ore fixe poate merge asa. laughing

| Aaanoniiiima a răspuns (pentru Azµre):

A, si inca ceva, eu nu mananc nimic cu grasime, nu-mi place. Poate fi si asta una din cauze?

| Azµre a răspuns (pentru Aaanoniiiima):

Te-au dus la un endocrinolog? Nu la nutriționist sau alte tâmpenii.

| Azµre a răspuns (pentru Aaanoniiiima):

Nu, n-are treabă.

| Aaanoniiiima a răspuns (pentru Azµre):

thinking pai eu mai stiu pe unde m-au dus, o sa le spun.

| Aaanoniiiima a răspuns (pentru Azµre):

Mulţumesc frumos pentru sfat chiar o să ţin cont şi voi merge la endocrinolog!

| Azµre a răspuns (pentru Aaanoniiiima):

Nu strică un consult, ești mică în creștere, și acum încă se poate face ceva, mai târziu e mai greu.

| Azµre a răspuns (pentru Aaanoniiiima):

Spune-le părinților și du-te la un control endocrinologic, poți avea probleme de sănătate și să nu știi. Da în rest ești dezvoltată? Ai sâni? Ciclu? Pilozități?

| stef112 a răspuns:

Daca esti fata din poza de la profil nu mai treeebuie sa faci nimiiiiiiiik:O:X:X

| Aaanoniiiima a răspuns (pentru stef112):

Da, eu sunt fata din poza de profil.hee hee

| FReAkAzO1d a răspuns:

Mananca dulce mult si carne

| Aaanoniiiima a răspuns (pentru FReAkAzO1d):

Multumesc pentru raspuns, dar eu manac dulciuri in fiecare zi. mancarea nu prea ma atrage laughing)

| MioaraParalescu a răspuns (pentru Aaanoniiiima):

Pai cum te astepti sa te ingrasi daca nu mananci nimic?
Oricum ai putea sa te ingrasi daca iei suplimente care contin multi carbohidrati si proteine.
Sunt foarte bune si tin si de foame laughing
Gasesti cu arome de capsuni,ciocolata, vanilie.
Si iti faci cate un shake dimineata si unul seara.
A si sa stii ca nu sunt deloc nocive, nesanatoase bla bla bla.
Incearca varianta asta, daca nu iti convine incearca sa mananci mancaruri care contin multe lipide si glucide gen paste, cartofi etc.
A si cand vrei sa te ingrasi trebuie sa mananci cate putin dar des sa ajungi cam pe la 6 mese pe zi.
Stiu ce spun si eu eram foarte slab si am incercat metodele de mai sus si a functionat happy
Daca mai ai vreo nelamurire poti sa ma intrebi.
Bafta!

| FReAkAzO1d a răspuns (pentru Aaanoniiiima):

Sa sti ca nici pe mine.Dar mananc fortat.De 4 ori pe zi si dimineata si seara beau un shake de proteine

| Aaanoniiiima a răspuns (pentru FReAkAzO1d):

O sa incerc si metoda cu shake-ul..ca vitamine si calciu si toate prostiile le-am luat laughing

| FReAkAzO1d a răspuns (pentru Aaanoniiiima):

Te cred si eu am luat foarte multe vitamine si calciu si nu m-au ajutat deloc.

| seby19 a răspuns:

Consider ca la intrebare iti poate raspunde cel mai bine un nutritionist.

| HectorSB a răspuns:

De ce ai dori sa te ingrasi, cand unii trag de fiare si tin regimuri de 1 masa pe zi formata dintr-un mar si o felie de paine?
Oricum. daca tu te simti bine, nu are rost sa incerci sa te ingrasi, poate iti dai peste cap organismul.
Oricum. o metoda ar fi acei carbohidrati pe care tii poti procura de la o sala de Fitness/ Forta dar asa ai putea sa te tii si de exercitii fizice.

In legatura cu ingrasatul, ar fi mai simplu sa mananci foarte foarte multe proteine (carne), intr-o combinatie cu exercitiile fizice reduse. Dar incearca sa controlezi ingrasarea aceasta, si eventual sa nu te ingrasi in adevaratul sens al cuvantului ci mai degraba sa dezvolti muschii. Arata mult mai bine ca grasimea big grin. Parerea mea...

| Aaanoniiiima a răspuns (pentru HectorSB):

Ma simt foarte bine asa doar ca uneori ma simt aiurea cand imi spun toti "ce frumoasa esti. da' cam slaba" sau "mama' ce slaba e asta" sau "vezi sa nu te bata vantu' "oh go on si tot felul de chestii de genu' si de la modeling sunt cea mai slaba dintre fete si...