| Andutsssaaaa a întrebat:

Deci sa incep povestea:sambata am fost in oras pe la 8 dimineata si cand am venit m-am simtit rau,m-a durut spatele, capul...Seara am facut temperatura 39 spre 40. Iar ieri, fiind duminica m-am dus la medic deoarece temperatura nu scadea ramanea la 38.Am luat paracetamol si mi-am luat probe de sange, urina si saliva.Medicii mi-au zis ca e doar o infectie bacteriana constatata de analize.Azi si ieri seara au inceput sa imi apara pete (ieri mai putine) si am crezut ca sunt cauzate de temperatura mare ce o aveam,insa azi au aparut mult mai multe,pe spate,pe maini, pe piept si pe burta.Azi am fost iar la medicul de familie si mi-a spus ca am "varicela" si trebuie sa stau 10 zile acasa.Ce indicatii imi dati si ce sa fac, cine a avut va stii.Multumesc mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| PsihinG a răspuns:

Trebuie sa stai in casa, sa nu consumi grasimi, oua si orice aliment care contine conservanti.
Mananca cat mai multe fructe, legume proaspete si lactate.
Banuiesc ca doctorul ti-a dat o alfie mentolata ca sa iti dai pe corp pentru a-ti mai amelioara starea de mancarime.

| Andutsssaaaa explică (pentru PsihinG):

Da,mi-a dat si multumesc pentru raspuns!>big grin

3 răspunsuri:
| Ionutza2012 a răspuns:

Depinde cati ani ai. Daca ai sub proximativ 15 ani va trece usor. Daca ai peste 15 pana-n 25 pot aparea complicatii, daca ai peste 25 pana-n 40 ai mai multe sanse sa apara complicati, si, ei bine, daca ai peste 40, multa bafta! I-ti pot aparea pete pe ochi cu orbire temporara si altele. Nu esi in soare, nu te scarpina, cel mai important!

| Andutsssaaaa explică (pentru Ionutza2012):

Am 14 anibig grin.Si e prima boala de pana acum.Nu am mai avut nicio boalahappy