| MarijuanaFanNr1 a întrebat:

Deci salut in primul rand si fiti atenti sunt baiat am 13 ani si 85 de kg si 1m77 si sunt gras fetele nu prea se uita la mine ma fac gras tatos nu radeti si am zis azi gata vreau sa salesc mananc mult detimi un regim pentru varsta mea si sa merg lasala sau mai bine imi fac sala acasa clasica fara galdere cu bidoane etc ca in roky 4 sau 5 parca sau altele si ce trebuie sa fac sa slabesc cat mai repede si dupa ce slabesc vereau sa fac muschi deci vreau mancaruri sanatoase si am auzit niste alimente pentru cresterea muschilor oua crude parca si inca cateva deci ce exercitii, mancare si cum sa slabesc mai repede si sa fac muschi? si fara sa patesc cv si etc va rog deci ce trebuie
? ziceti repede va rog?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Daca tu esti baiatul din poza, apoi, cu tot riscul sa te jignesc, arati ca unul de cel putin 25 de ani.
In primul rand, trebuie sa faci schimbarea treptat, nici o "terapie soc" nu ajuta, pentru ca astea si te imbolnavesc, si te fac sa te ingrasi mai tare dupa ce renunti la ele.
In primul rand, invata-te cu mersul pe jos. De la 10-15 min, sa ajungi sa mergi cel putin 1 ora. Cand ajungi aici, este momentul sa treci la activitati mai "energointensive". Fie faci jogging, te apuci de fitness, atletism, inot sau alt sport. Si asta faci treptat, alergi 500 m odata, apoi peste o saptamana cresti la 700 m samd. Alergi la 2-3 zile, faci sala de 2 ori pe saptamana in zilele in care nu alergi.
In paralel cu schimbarile in activitatea fizica, faci schimbari in alimentatie. Inlocuieste prajelile cu alimente pregatite prin fierbere sau sub capac, carnea de porc si vita cu carne de pui sau peste. Reduci grasimile, in special cele saturate si trans (grasimile de origine animala si grasimile vegetale hidrogenate - margarina). Aici trebuie adaugat ca, grasimile din seminte (neprajite), nuci si uleiul de peste sunt sanatoase si necesare pentru organism. Din acestea trebuie sa consumi echivalentul a 1/2 cana de nuci sau o felie de peste de 1-2 ori pe saptamana.
Apoi lactatele, consuma produse lactate slabe, iaurturi, branza de vaca, poti si lactate mai grase dar in cantitati mici.
Dar baza alimentatiei o constituie cerealele, legumele si fructele. Asta inseamna ca, proportional, trebuie sa consumi de 3-5 ori mai multe legume si fructe decat carne. In plus, schimba painea alba cu paine integrala sau graham.

| MarijuanaFanNr1 explică (pentru Zenithf):

Stiu ca arat ca unu de 25 de ani dar am treispe si cum adica sa ma jignesti imi place mersi

7 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Daca doresti sa slabesti eu iti recomand sa mergi la un nutritionist care te va sfatui ce trebuie sa faci.

| Cosmin86 a răspuns:

Sala acasa = pierdere de timp.

Legat de rocky :

- e doar un film
- NU ridica bidoane, ci alerga km, boxa, inota, ridica haltere si gantere sau bolovani, etc., bidoane = antrenament de copil mic
- oua crude = pierdere de timp, un ou are 7 grame amarate de proteine, un piept de pui mic are 20 de grame si de oua crude te poti imbolnavi.

Uite jurnalul meu :
http://www.culturism.ro/forum/jurnal-personal/jurnal-cosmin-0001.html

Ai acolo 3 antrenamente diferite si 3 planuri alimentare diferite. Te poti inspira de acolo.

| availablehandyman a răspuns:

Dati glontz singura solutie

| DrTerrible a răspuns:

1 la mana mai treci pe la orele de limba romana. 2 Incearca sa tii regim si sa faci unele exercitii fizice pentru a da jos cateva kg. Iti recomand sa mananci cel mult de 3 ori pe zi de 2 ori ar fi recomandat si sa fii foarte atent la ce anume mananci. Incearca sa mananci cat de multe legume si inainte sa faci muschi cum iti doresti tu incearca sa slabesti cateva kg bune deoarece nu ai cum sa te fibrezi atata timp cat ai grasime multa pe tine.Pasul 1 ar fi sa faci in fiecare seara inainte de culcare 2 3 sute de abdomene(serii de cate 50 nu toate odata) Pasul 2 dupa ce observi ca ai inceput sa dai jos din Kg preocupate de restul ( sala cum spui tu sa faci muschi)! Dupa toate astea iti recomand sa mergi la medicul de familie si sa iti faci un control sa te asiguri ca totul este okwinking Multa Bafta.winking

| MajorKing a răspuns:

Iti zic eu daca dai funda big grinbig grin?

| MajorKing a răspuns:

Salut cristi eu am 14ani 1, 7 si ceva si eu aveam 80 de kg si am reusit sa mai dau jos din kg, eu am noroc ca la mine nu este problema cu grasimia ci cu oasele pentru ca is mai grele, crede-ma este destul de greu sa slabesti repede 1 trebuie sa mananci sanatos (nu cipsuri ciocolata si alte dulciuri care contin grasimi si din astea ) 2, incearca daca poti sa alergi macar 2 km dus intors adica 4 km daca nu cat poti dar fa un pic de incalzire inainte, inainte de a te culca sau dimineata daca poti fa 40-50 de abdomene su mai putine
si flotari pentru tine max in prima saptamana 12-15 daca poti du-te si la sala dar doar dupa ce mai scade grasimia... daca poti tine-o tot asa nu o sa slabesti ca si cum ai pocni din degete (dar daca depoi efort o sa iti fie si mai usor) adica daca ai ceva haltere si din astea dar tine-o asa.big grinbig grinwinking