| Laurentziu1234 a întrebat:

Deci simt că am facut exces de zahar si imi pare rau. As vrea sa fac o detoxifiere cateva zile. Ce as putea sa mananc in asa fel incat sa nu contina nimic sare si zahar? Imi e greață si parca am impresia ca am diabet

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Mananca doar fructe si legume.
Evita fructele dulci, as recomanda sa mananci Rodii ca sunt bune pentru detoxifiere si legume orice (crude sau fierte)

| Crackman a răspuns:

Nu mai mananci nimic timp de 2 luni.

| WhiteLife a răspuns:

Dar de unde stii ca ai facut exces de zahar? Ti-ai masurat glicemia? Nu se face diabet asa usor, daca mananci intr-o zi prea multe dulciuri big grin poti inlocui zaharul din alimente cu fructoza sau alti indulcitori (se gasesc si la supermarket), iar pe produsele ambalate trebuie sa urmaresti ingredientele, daca vrei sa renunti la zahar. Sarea este buna intr-o limita si ea, mai ales cea iodata, nu trebuie eliminata complet din alimentatie. Poti consuma si ceaiuri diuretice o perioada, vezi cum te simti. Nu uita sa dormi destul happy

Răspuns utilizator avertizat
| WhiteLife a răspuns (pentru Laurentziu1234):

Nu am mai auzit ca cineva sa-si simta corpul plin de zahar laughing Glucidele sunt si ele bune intr-o dieta echilibrata, incearca sa mananci mancare gatita in care poti controla cantitatea de glucide (carbohidrati).

Răspuns utilizator avertizat
| WhiteLife a răspuns (pentru Laurentziu1234):

Cartofii au un continut ridicat de amidon, care e glucid (carbohidrat) happy glucide contin pastele, painea, produsele de brutarie, porumbul etc.

| Dana2103 a răspuns:

Iti trebuie carbohidrati complecsi, nu sa renunti complet la zaharuri. Diabetul inseamna si hipoglicemie

| AureliusTPU a răspuns:

Fructe multe sau legume si apa. Poti sa vomiti(degetul minune) si iti mai revenii apoi mananci mai multe legume sau fructe.