| anonim_4396 a întrebat:

Deci vreau sa iau in greutate dar nu reusesc deloc am 170 inaltime si 52 de kg incerc sa mananc mai tot timpu cat mai mult dar nu reusesc pentru ca am stomacul mic x_x si ma satur repede practic mai bine beau ceva decat sa mananc cand is obosit straight facestraight face poate conteaza si programul meu. deci ma trezesc la 6 la 1-2 ies de la scoala si de la 4 la 6-7/8 fac sala ajung acasa obosit beau ceva ( suc natural sau altceva, dar nu alcool ) si ma pun la pc pana la 10-12 dupa care ma culc fara sa mananc ceva deoarece nu prea am pofta. dimineata la scoala la 10-11 mananc cateodata 2 hamburger-uri si de asta nici cand ajung acasa la 2 nu am pofta dar nu stiu ce sa mai fac vreau sa-mi fac un program de mancare sa ma ingras putin deoarece am si cifoza si putin scolioza si cred ca daca as fi putin mai gras nu prea sar observa straight facestraight face la sala de ex nu pot sa fac niste exericiti pentru spate deoarece cand fortez iasa "ghebu" afara si mi-e rusine sad! Doar asa pe ascuns cand is mai putini. waiting nu stiu sincer ce sa ma mai fac. am 15 ani peste 3 luni in ianuarie fac 16. niste sfaturi ceva va rog.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BlackHorizon a răspuns:

La 170cm ai 52 kg zici, cam slabut.Nu grabi inevitabilul, la o varsta anume metabolismul ti se va regla si o sa fie bine dar pana atunci nu te grabi.Io am 174cm si 83kg, merg la sala de 2 ani.Recomandarea mea este: daca tot zici ca nu poti sa mananci mult, macar mananca ceva consistent (ca nu poti sa cresti in masa musculara daca bei sucuri si mananci o ciorba pe zi) ex:manaca de multe ori pe zi cel putin 5-6 ori, ceva mic, sa ai tot timpul ceva in stomac, inainte de sala cu 2 ore(ca ziceai ca mergi la sala) manaca cat de mult poti ca sa ai energie multa sa nu mai vi obosit de la antrenament, dupa o jumatate de ora de la finalizarea antrenamentului, mananca iar ceva mai mult.Incearca sa amplifici efortul la sala si ai sa vezi ce bine-ti va merge si inca ceva, incerca sa NU pui masa din grasime pe tine deoarece o sa regreti mai incolo cand o sa vrei sa o dai jos.
Ai grija ce exercitii faci ca daca faci deasupra capului cu greutati mari la aceeasi inaltime ramai, mai asteapta ca timp de sala o sa ai cat e pamantu.

| anonim_4396 explică (pentru BlackHorizon):

Stiu, asta imi zice de fiecare data antrenoru cand ma intrec cu astia mai mari! mersi pentru sfaturi o sa incerc sa tin cont happy

8 răspunsuri:
| ZvT a răspuns:

Daca faci sport o sa ai pofta de mancare, daca te lasi de sport o sa te ingrasi. La fel si cu fumatul am abservat, nu la toate persoanele.

| sufletsel a răspuns:

Incearca sa mananci mai multa paine si cat mai multe dulciuri in special ciocolata. Sper ca te-am ajutat!

| Cristian95Alex a răspuns:

Daca vei lua proteine te vei ingrasa 100%

| RELIABLE a răspuns:

Incearca supradin si maninca lamie pentru pofta de mincare

| Bybyutzzzz a răspuns:

Nu-ti fa griji, eu sunt si mai inalta si ma slaba decat tine!
Am 1.80 si 40 kg!

| szecteles a răspuns:

Mananc de mai multe ori pe zi si nu mult dar sa nu mananci nimic intre mese... si poate un mar inainte da nu mai mult

| zaikorulez a răspuns:

Asta tie metabolismul. Ai sa vezi ca pe la 25-30 de ani ai sa te ingrasi uimitor. Asta este gena ta. In legatura cu stomacul, baga ciorbe multe, cal ai uscat rau.