| Denisa a întrebat:

Dependenta de dulciuri. Ce sa fac? Nu rezist o zi fara sa mananc dulciuri. Mancare nu mananc aproape deloc. E sau a fost cineva in situatia mea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
18 răspunsuri:
| Malvina24 a răspuns:

Nu e bine ceea ce faci pentru ca te poti ingrasa si poti depunde sunculitza in mod nesanatos! Poti gasi o serie de alimente sanatoase care sa nu fie neaparat ''imposibile''Fructele de sezon ti le recomand o salata de fructe e si dulce si buna! Nu renunta la mancare pentru dulciuri! poate o sa spui nu pot! Insa nu exista nu pot ci nu vreau! Acum nu e cazul sa renunti de tot la dulciuri ci doar sa reduci din cantitatea consumata zilnic, o inghetata rece din cand in cand e chiar bine venita! Pofta mare si sanatate!

| AvalohAlyn a răspuns:

Vointa este cea mai buna dar am auzit ca sunt multe suplimente la farmacii/plafare care taie pofta de dulce, incearca-le.Sanatate

| CosteaVlad a răspuns:

Pentru început fă-ţi analizele. Fără a avea neapărat vreo legătură cu asta, dar dacă iţi iese colesterolul, trigliceridele, etc, în parametrii normali, deşi mă cam îndoiesc, poţi continua, dar asta în cazul în care mai mănânci şi mâncare. 10 tone de dulciuri pe stomacul gol, şi mai ales în loc de mâncare, aoleu, o să te îmbolnăveşti categoric. Prima dată de stomac, dupa aia şi de restul. Ca să nu mai pomensc de diabet, presupun că nici nu mai are rost... Încearcă totuşi şi mai redu-le. Lasă că decât dependentă de fumat, tot e mai bine-aşa. big grin

| oz a răspuns:

Eu ma consider norocos, pentru ca nu am bani sa imi cumpar in fiecare zi... daca aveam...auuuu

| Alexandraaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa a răspuns:

Asa eram eu acum cativa ani dar brusc mi s-a taiat pofta de dulce si de atunci nici nu vreau sa mai aud de dulciuri.Stiu ca intr-o perioada am mancat dulciuri in exces si mi s-a facut rau.De atunci nu mai vreau dulciuri nici nu ma simt bine cand mananc dulce, doar cand aud mi se face rau. Poate o sa patesti si tu la fel, daca vrei sa mai poti sa mananci dulciuri mai abtine-te din cand in candlaughing

| DrLavinia a răspuns:

Nu-i de glumit cu asta. oricand poti da intr-un diabet.nu zic sa renunti definitiv, cel putin la inceput, dar incearca sa le reduci usor ca si cum ar fi un drog.dependenta asta o poti trata mergand la un psihiatru.

| danco a răspuns:

O sa ajungi o batoza cat de curand daca nu esti deja, asta te asigur. Vrei chestia asta sau te opresti?

| Bubu a răspuns:

Incearca sa mananci lucruri bune la gust, dar care sunt si sanatoase...De exemplu mierea de albine:X, sau fructele(portocale, mandarine, piersici, nectarine etc) sau alteletongue

| Brotacel a răspuns:

Buna!

Da sora mea. dar o perioada nu i-am mai cumparat nimic si s-a mai abtinut. Iar acum mai mananca, dar nu in exces happy

Pa, pa.

| Ems a răspuns:

Eu! mananc foarte foarte putina mancare, in schimb dulciuri:X. Dar nu te pot ajuta pentru ca nu am rezolvat nici ue problema:-

| MsGossier a răspuns:

Solutii simple pentru a invinge dependenta de dulciuri

* Consuma suplimenti nutritivi pe baza de crom. Cromul taie dorinta de a manca dulciuri. Regleaza in mod natural glicemia. Cromul este un mineral esential pentru metabolismul glucidelor, contribuind la descompunerea zaharului pentru a putea fi folosit de catre organism. Un deficit de Crom in organism duce la cresterea nivelului de zahar si colesterol din sange determinand oboseala si productia de grasimi in exces si poate fi / cauza importanta a bolilor cardiovasculare si a diabetului.
* Inlocuieste dulciurile din supermarket cu alimente care contin zahar natural: fructe proaspete, miere, fructe uscate.
* Consuma in special dimineata fructe si sucuri naturale. Prepara o salata din fructe in care poti sa adaugi cateva stafide, cateva nuci si 1 lingurita de miere si cateva cereale integrale. Vei avea un mic dejun delicios, consistent si vei fi energic toata ziua.
* Consuma intre mese gustari pe baza de fructe proaspete, fructe uscate(stafide, caise, smochine, curmale), sucuri naturale(preparate in casa). Zaharul natural este necesar pentru organism si este mai usor asimilabil.

| andreig a răspuns:

Am fost, sunt si creca voi fi toata viata dependent si eu de dulciuri laughing) nu ma ingras deloc oricate as manca, dar nu pot rezista tentatiei!

| wall a răspuns:

Nici eu nu rezist fara dulciuri thinking
dar mancare mananc.
Simt ca nu pot rezista fara ceva dulcehappy.

| maddutsu17 a răspuns:

De fiecare data cand iti vine sa mananci ceva dulce... cumpara`ti ceva sarat...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In poza de la avatar nu pari chiar de loc grasa dar no. daca iti plac dulciuriile si nu te inghrasa poti saa mananci dar dauneaza grav sanatatii nu stiu cum asi putea sa te ajut.waiting...incearca la magazinele naturiste acolo sunt dulciuri care nu sunt daunatoare sanatatii

| PublicName330 a răspuns:

Poti manca fructe. si eu mananc foarte multe fructe.

| AudAlbNegru a răspuns:

Da eu am 11 ani si mancsm vreo 6 cicolate pe zi dqar miaa trecut cu timpul