| anonim_4396 a întrebat:

Exista vreun tip de depresie mai grava decât depresia cronica? Știam de depresia psihotică și disforeea dar astea se pot vindeca cred. Când depresia este extrem de severa ce e? Pe perioade de ani?
Ce parereti aveți de depresia reactiva? Se poate vindeca? Se pare că, cu acest tip de depresie am fost diagnosticat da mi greu sa cred că,câteodată depresia mă ațintește la pat ore întregi, chiar zile mi s-a întâmplat.să nu mă pot da jos din pat.de ce depresia nu se vindeca și provoacă atât de mult suferința? Am înțeles te simți rău cateva zile, luni.dar aici vorbim deja de ani multi.

Am mai sesizat câteodată că am o stare relativă buna și brusc mi se schimba starea aducă mă mă simt depresiv rău. De ce pastilele sunt așa de ineficiente de ce se mai dau? că nici nu vindeca dar în schimb te fac leguma, dormi de rupi dar tot bolnav ramai, efectiv îți amorțesc mintea nu vindeca nimic.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| sabin89 a răspuns:

Cred că o soluţie ar putea fi o schimbare majoră în viaţa ta. Cum ar fi mutarea într-o altă localitate, schimbarea radicală a mediului - rude, cunoştinţe etc., a tipului de activităţi - de exemplu, dacă te-au preocupat jocurile pe calculator acum să te ocupi de grădinărit (dau doar un exemplu), ceva de genul ăsta. Aşa ceva te-ar ajuta să rupi cu trecutul, care te-a adus bineînţeles în starea asta şi să experimentezi ceva nou. Dacă continui să trăieşti în aceeaşi atmosferă îmbâcsită, cred că şansele sunt mult mai mici să poţi scoate şi tu capul la suprafaţă. Dar tu ştii mai bine ce se poate şi ce nu.

28 răspunsuri:
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Orice boala care durează mai mult timp i se spune boala cronica.

| anonim_4396 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Așa e draga happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Și încă ceva? Depresia poate sa te înnebunească?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Izolarea da, izolarea era cea mai urâtă forma de tortura.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Oricum depresia e printre cele mai chinuitoare boli ..la asta cronica mai ales mă refer.am de foarte multi ani depresie 100% e cronica. Crede-mă că nu ai rezista nici două luni cu o așa depresie.și fizic sunt serios afectat din cauza depresiei și mersul tot. Mai bine aveam o boala extrem de gravă muream in câteva luni și aia era macar scăpam.asta cronica nu te ucide dar nu te lasă nici să trăiești ..cu forța nu merge că psihic te termina nu poți schimba starea când vrei tu la comanda trece când vrea ea apoi iar revine la infinit se întâmplă chestia asta de asta e cronica. psihiatrii care îi spun pacienților că se poate vindeca așa ceva sunt niste ipocriți.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Și eu sufăr de ceva dar nu se numește depresie cronica se numește lene cronica.
Păi te forțezi sa te ridici din pat, nu numai sa te ridici din pat dar să ieși din starea de confort. Sa evoluezi zilnic. orice om face depresie daca sta ca o leguma și nu face nimic.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da, i eu sunt bleg dar am și depresie de multi ani. O sa incerc să mă forțez când mă va ațintit din nou sa vad daca funcționează...

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

De ce zici că ești bleg?
Zicea Marcus Aurelius că calitate vieții tale depinde de calitatea gândurilor care le ai, nu ai depresie și nici nu ai avut aia e numai in mintea ta.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mda, oficial ești analfabet functional fara supărare.cum sa nu am daca nu mai sunt bun de nimic ești bolnav cu capul Man? Și dacă am fost diagnosticat de mai multi medici... Daca spui că depresia e o concepție înseamnă că tu trăiești Intr o alta lume. Bine tu nu ai nici o treabă cu medicina nici nu știu de ce te ai găsit da răspunzi.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Poți tu sa mergi la câți psihiatrii și medici vrei că nu o sa scapi de depresie veac. aia pleacă de undeva mai sus decât partea fizică, trebuie sa ai grija de partea spirituală.
Nu zic că e o concepție dar nu are vreo legătură cu medicina. Aia tratează cauza, nu rădăcina.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"Aia tratează efectul ai vrut să spui nu cauza, că dacă ar trata cauza toți am fi scăpat de probleme la mansarda. In rest in mod bizar îți dau dreptate.ei tratează efectul dar Intr un mod superficial ei nu știu că unele boli psihice sunt organice. Când renunți la pastile te ia naibii.tu mai enervat că și zis că nu am așa ceva, am că dacă nu aveam nu cred că stăteam eu pe situ' asta de freaks ieșeam tot timpul. acum mă cheamă lumea afară și eu evit găsesc tot felul de motive că sa nu mă duc fug de oameni îi evit.nu îmi face plăcere să stau cu ei mai bine stau cu străini

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

De unde crezi că pleacă? Nu cred că Dumnezeu îmi poate vindeca depresia laughing nu cred in miracole

| StrongHeart a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate,man,fost depresiv aici care L-a negat toata viata.Ideea e sa gasesti un echilibru intre tine,ceilalti si in ultima instana constiinta si Dumnezeu,adica divinitatea absoluta de care nu te poti ascunde,daca de ceilalti poti fugi,de tine insuti nu poti, afla ce iti doresti cu adevarat de la viata si ce asteptari au altii de la tine, cine esti tu si cine vor altii sa fi, ce este moral bun si ce este moral rau, ce poti tolera si ce nu, cu ce fapte poti trai pe constiinta si care fapte te-ar bantui sau macina si nu te-ai putea ierta daca ai deveni un anumit fel de om.
Sunt invataturi in patristica pe care nici o carte de filozofie sau pshiologie analitica nu le poate inlocui.Credinta absoluta trece dincolo de granitele unei religii sau identificarea ta ca roman,desi nu o exclude pentru ca sa simti ca aparti unui grup,oras,tara iti da un sentiment de siguranta-vezi piramida nevoilor,la baza sunt cele fiziologice,apoi nevoia de siguranta,nevoi sociale,nevoia de stima si in virf auto-realizare,auto-actualizare sau in termeni de teologie,indumnezeirea omului.
Trebuie sa ajungi in punctul in care esti sigur de ce faci,esti sigur ca ce faci este bine si asa este, nu ai nici macar un dubiu ca poti sa indeplinesti orice misiune sau orice iti propui si esti de neclintit, in asta sta credinta, vorbesti cu Dumnezeu prin rugaciune dar nu doar te supui, te intaresti prin sentimentul ca ce faci tu este pentru binele comun, pentru ceva mult mai mare si mai important decat tine asemenea soldatilor care au murit pentru viitoarele generatii.

| anonim_4396 explică (pentru StrongHeart):

Tu mereu dai răspunsuri Smart happy
Meriti cu vârf și îndesare să fi in acea listă cu cei 21 de useri nominalizați
Nu știu ce naiba caut eu acolo.laughing
E tare ciudat cum unii oameni inteligenți cad în depresii zici că ar veni că o pedeapsa dar de fapt ține de o gena defecta

| StrongHeart a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu prea conteaza asta, pe mine ma intereseaza sa acumulez cunostinte ca si eu mai invat de la altii de pe site, conteaza sa ne ajutam unii pe altii.Si eu m-am mirat ca-s acolo sa fiu sincer laughing
Oamenii inteligenti cad in depresii pentru ca se gandesc la foarte multe lucruri care nu le afecteaza neaparat viata in mod personal, iti dau un exemplu, Bill Gates se gandeste zi si noapte cum sa construiasca retele de canalizare in Africa.Probabil ca daca ar fi alt om fara resursele lui financiare,dar poate cu aceeasi inteligenta si s-ar gandi la aceeasi problema si s-ar ivi de niste obstacole l-ar frustra si ar cadea intr-o mini depresie sa zic asa.
Poate fi partial genetic,pot fi multi factori. Oricine poate sa cada in depresie, cel mai important e sa iesi de acolo cu mintea intreaga.
Si legat de intrebarea ta, eu cred ca da, poti sa innebunesti de la o depresie mai grava, am auzit de astfel de cazuri.

| blairelovesmusic a răspuns:

Mama mea s-a sinucis din cauza depresiei. Cel mai probabil depresie de un nivel "psihiatric".

| anonim_4396 explică (pentru blairelovesmusic):

Săraca sad îmi pare sincer rău pentru pierderea avută. Da, depresia e o boala foarte grava

| anonim_4396 explică (pentru blairelovesmusic):

Scuze că întreb da cum sa sinucis? Ce probleme avea? Că și eu am depresie grava

| blairelovesmusic a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc. Esti un om bun. A avut depresie de cand m-am nascut eu. (am 16 ani). M-a vrut dar nu a putut sa ma creasca din cauza putinilor bani. A incercat peste 10 meserii. Depresia se creeaza din traume. Si eu am depresie...de 4 ani...de cand a decedat. Avea doar 36 de ani!

| blairelovesmusic a răspuns (pentru anonim_4396):

A sarit. Era un tren. S-a sinucis la o gara.

| anonim_4396 explică (pentru blairelovesmusic):

sad sper să își găsească liniște sufletească
Pe maică-mea o uciso virusul și o murit de Crăciun.vom avea o viață tare grea fără mamă, mama cum e ea buna rea e icoana un lucru sfânt.

| blairelovesmusic a răspuns (pentru anonim_4396):

Adevar spui. Sanatate multa iti doresc.

| anonim_4396 explică (pentru blairelovesmusic):

Și eu happy și ai grija de tine

| Februar30 a răspuns:

O persoana cu depresie cronica, poate ajunge si la perioade bune, cu ceva tristete acolo doar happy sau chiar fara. Dar de multe ori reapare factorul care declanseaza sau vreo amintire si depresia revine.
Cred ca e ca orice boala cronica, cu perioade mai bune si mai rele. Nu stiu daca se poate vindeca definitiv. Dar de multe ori e suficient sa o tii sub control, sa o reduci, ca sa traiesti bine happy

| anonim_4396 explică (pentru Februar30):

Bun răspuns.pe mine mă enervează că uneori sunt ok nu mă gândesc la nimic negativ și brusc revine. La mine tristețea e catastrofală.Dar în mod ciudat acum sunt cat de cat ok ceea ce e uimitor deși ști ce mi s-a întâmplat. acum câteva zile nu știu dacă ai văzut întrebarea legată de pierderea avută.
Sunt momente când simptomele sunt ușoare și momente când sunt catastrofale atât de mare e suferința interioară că nu o pot descrie in cuvinte.
Eu mă mir cum nu m-am sinucis până acum că nu prea poți să lupți cu așa ceva e foarte greu. Dar incerc sa fiu pozitiv sunt șanse să o ameliorezi da.

| Februar30 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mda subconstientul e ca o masina foarte complicata. Se intampla ceva acolo, si te simti complesit, alteori parca n-ai nimic. E greu de inteles si facut lumina acolo.

| anonim_4396 explică (pentru Februar30):

Da Man așa e, e foarte nasol și greu de suportat.

| Februar30 a răspuns:

Atunci cand te simti mai bine, cred ca ajuta sa iti iei timp, sa analizezi ce anume te duce la depresie. Care sunt cauzele, circumstante neplacute din trecut, chiar daca sunt dureroase. Toti avem in interior niste concepte, din cauza carora am inteles gresit circumstantele pe care le-am trait, concepte care ne provoaca suferinta.
Tot felul de concepte - daca esti bolnav, nu te poti bucura de viata, esti demn de mila; moartea e un lucru inspaimantator; daca ai esuat de multe ori, o sa faci la fel mai departe; daca ai scoala, meriti mai mult ca unul fara; trebuie sa ai bani ca sa fii iubit; daca nu ai bani multi, viitorul e nesigur; un medic bun are toate raspunsurile despre mine, etc etc.

Uite de exemplu acum pe mine ma doare spatele si nu pot sta pe scaun ca sa ma concentrez sa scriu si asa ma incerca o stare de disperare, de nervi, de teama ca ar putea sa se intample ceva daca nu ma ridic mai repede. In sinea mea cred ca o sa se agraveze si o sa tina la nesfarsit, chiar daca in acelasi timp stiu ca asta nu e logic.
Uite un concept gresit pe care il am: durerea poate tine la nesfarsit. Nu pot intelege faptul ca intr-o buna zi o sa se termine si o sa vina altceva happy

Conceptele astea trebuie sa le analizam si usor usor o sa ne schimbam felul in care ne raportam la lucrurile neplacute si la viata.