| existential a întrebat:

Despre ipohondrie. Sunteti sau cunoasteti persoane ipohondre, anxioase? Cum va tratati, cum tineti lucrurile sub control?

Eu de cateva zile am inceput sa cred ca am diabet. Mi s-a mai intamplat in urma cu vreo 2 ani sa imi fie sete asa rau. Analizele erau ok totusi.
Azi noapte am visat numai despre diabet. Adevarul e ca am exagerat cu dulciurile anul trecut. Acum deja caut medic la care sa merg in caz ca ies prost analizele. Imi tremura mainile putin si bate inima mai tare happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
| AnemonaP a răspuns:

Am o cunoștință care suferă de ipohondrie, face psihoterapie și asta o ajuta. Poți să mănânci câte dulciuri vrei, diabetul nu se face de la dulciuri, dacă tu ești complet sănătos. Diabetul vine din alte probleme de sănătate.
Când te gândești la un lucru, îți induci asta și cu cat citești mai mult pe Google, vezi că bifezi toate simptomele, însă, nu este așa. Creierul nostru joacă un mare rol în sănătatea noastră, sănătatea fizică și psihică. Dacă nu ești ok psihic, vor apărea și problemele fizice.
Problemele nu sunt, tu iti creezi problemele și deja ai început cu mici atacuri de panica. Tratează-te din timp și scapa de asta, pentru sănătatea ta.

| existential explică (pentru AnemonaP):

Care sunt acele probleme, din care apare? Scuze ca intreb, dar ma preocupa subiectul. Am probleme cu digestia de la felul in care mananc, dar alte probleme de sanatate nu am, iar analizele ies bune de regula.
Eu mereu am facut legatura intre dulciuri, mancat mult si diabet.

| AnemonaP a răspuns (pentru existential):

Problemele de la care apare ipohondria te referi? Sau ce probleme ai putea dezvolta dacă o tii în ritmul asta? Mănânci multe dulciuri și faci diabet, ăsta este un mit. Dacă ai probleme cu digestia, trebuie să ți le rezolvi, la doctor. Alte probleme nu ai. Stai Liniștită. Și nu uita că foarte multe probleme din viața noastră, ni le facem tocmai noi( nu ele nu există cu adevarat. Apare un gând, tu-i dai apă la moară și uite așa se naște o ditamai problema. Discută cu un psihoterapeut, Asta este cea mai bună soluție.

| existential explică (pentru AnemonaP):

Mersi de raspunsuri.
Ziceam de problemele de sanatate care favorizeaza diabetul, nu ipohondria happy

| AnemonaP a răspuns (pentru existential):

Poți căuta pe internet mai multe informații legate de diabet. Din ce știu eu, obezitatea și nivelul mare de colesterol, sunt un mare risc. Știu câteva lucruri pentru ca și eu m-am interesat de asta după ce o ruda mi-a spus ca fac diabet la cate dulciuri mănânc, am făcut puțin research și am vazut pe internet ca diabetul nu se face atât de usor.

| existential explică (pentru AnemonaP):

Da, factori de risc sunt obezitatea, viata sedentara, colesterolul marit. Insa pe unele siteuri apar si bauturile cu zahar si dulciurile.

| AnemonaP a răspuns (pentru existential):

Dacă ești sănătoasa, totul este ok. La cate dulciuri am mâncat in ultimii ani, nu ar fi trebuit sa mai fiu aici, in ritmul asta. Nu îți mai face probleme.

| existential explică (pentru AnemonaP):

Daca ai facut excese de dulciuri in trecut (sau mese mari), ar fi bine sa-ti faci analize de sange regulat (inclusiv glicemie, hb a1c), sa fii atenta la semne, simptome. Eu tocmai am avut o mica surpriza, dar sper sa revina lucrurile sub control cu regim.

| AnemonaP a răspuns (pentru existential):

Da, mi le fac. Toate rezultatele sunt bune. Daa, cel mai bine dulciuri mai putine

| Lukasssz a răspuns:

Da,pe miraculosul Radandam.Nu exista tratament, e ca un iad...

| Werrich a răspuns:

Cunoastem chiar pe acest site niste ipohondrii: Ada47- tot posta ca simte ca si-a rupt gîtul, era Radandam si acum e unul care tot posteaza intrebari repetitive ca simte ca cineva i-ar fi ars capul cu masina de tuns.

| existential explică (pentru Werrich):

L-am vazut si eu pe aici pe cel cu scalpul big grin I-am raspuns de vreo 2 ori, dar apoi m-am gandit ca n-am cum sa-l ajut straight face

| Werrich a răspuns (pentru existential):

Doar daca ii trimiteti rețetă pentru ipohondrie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am avut ipohondrie și eu,am vindecat-o cu tratamentul SEROXAT,complet am scăpat de ipohondrie. diabet îți dai seama ca ai când transpiri mult s-o miroase ca acetona,și ai de exemplu o RANA, se vindeca foarte greu.îți tremura mâinile de la Palpitații, de la anxietate la fel se întâmplă și cu bătăile neregulate ale inimii, tot de la ANXIETATE.
Anxietatea sociala în schimb se vindeca foarte greu, asta este cea mai grava forma de ANXIETATE si cronica.
Dacă ai realizat ca este IPOHONDRIE atunci, îți poți da seama ca aceasta îți joaca feste, si nimic nu este REAL.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă cineva din familia ta nu a avut diabet atunci sunt slabe șanse să te imbolnăvești și tu.
De obicei, diabetul e ereditar.
Și nu, nu sunt ipohondră.
Niciodată nu am fost.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ne mai scrii dintr-astea te vom suspecta de ipohondrie, dar deocamdata eu cred ca d-astea toti mai avem.

Si eu prin 2020 cat stateam acasa am inceput sa am atacuri de panica si probleme digestive si respiram greu si...nu mai intru in detalii. Si pana la urma in cateva luni mi-au trecut.

Tu nu stiu ce ai. Deocamdata. Dar no, sa ne anunti si pe noi daca erau reale motivele de ingrijorare, daca vrei.