| Teodor35 a întrebat:

Din câte stiu intr-o dietă e recomandat sa bei 2l de apă pentru rezultate mai bune, dar intrebarea este: -trebuie sa beau cei 2l deodata in vreo 10 mi, cum fac eu si merg din 20 min in 20 min sa ma pis cu urină de culoarea apei sau. -sa beau cate o cana la o ora-doua pana beau 2l de apa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| TincutaNitu a răspuns:

Necesarul de apa este de 30-35 ml per kilogram corp. Unele persoane au nevoie de mai multa apa atunci cand fac sport sau orice fel de antrenament solicitant (chiar si forme usoare de exercitii fizice).
Recomand sa incepi ziua cu 300-500 ml imediat ce te trezesti. Apoi, consuma restul de apa in portii de 100-200 ml la fiecare ora.

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

A 2-a varianta clar

| Sn4k3 a răspuns:

Bei apa ca sa te hidratezi pe tot parcusul zilei, degeaba o bei in 10 min ca tot o sa ai nevoie mai tarziu si nici nu e bine/normal sa bei atat de mult deodata.

| alina2k18 a răspuns:

Bea cand te trezesti un pahar de 250ml, la munca/scoala ia o sticla de 750-1000 ml si timp de 7-8 ore e imposibil sa nu o bei, plus cand ajungi acasa inca minim 500 ml si te apropii bine de 2 l

| sweetys a răspuns:

In 24 de ore trebuie sa bei cei 2L de apa. Dar tinand cont ca minim 8 ore dormi, iti mai raman 16 ore.

Răspuns utilizator avertizat
| Ronaldo_Ronaldo_1997 a răspuns:

Nu e bine sa bei in 10 min 2 l ca iti fortezi stomacul incearca la o ora o cana de apa mare si o sa vezi ca 2l o sa se duca intr-o zi happy funda?

| Ioana803 a răspuns:

Nu toata apa deodata, bea-o pe parcursul zile, putin cate putin.

| Panait1998gabriela a răspuns:

Toată ziua trebuie ea bei cei 2 l de apa, nu tot odată! Ci când simți nevoia