| anonim_4396 a întrebat:

Din ce cauza apar cearcanele si cum sa scapam de ele?
Si cum se face ca unii oameni par sa aiba cearcane mai tot timpul ei mai pot scapa de acestea sau e o chestie genetica?
Eu de exemplu am cearcane cam de mic copil fiind, si m-am tot intrebat care ar fi problema sau daca mai pot scapa de ele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| GregHouse a răspuns:

Cearcanele indica lipsa odihnei pasive (somn), dar si suprasolicitarea ochilor: surmenaj, utilizarea calculatorului mult timp fara ochelari de protectie.
Se pare ca unii suntem predispusi la formarea ridurilor si cearcanelor, avem tenul mai sensibil. Sau ne incruntam prea des, radem prea putin.
Nu stiu daca poate fi ceva genetic. Ma indoiesc. Daca intr-adevar te intereseaza, consulta cel mai probabil un dermatolog sau chirurg plastician.