| anonim_4396 a întrebat:

Din ce cauza apar secretiile vaginale de culoare maro? Menstruatia o am in fiecare luna pe 11 sau 12.
In afara de controlul la ginecolog (pe care o sa il fac) ar trebui sa ma spal cu ceai de musetel? Sau ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

N-ai precizat în ce perioadă a ciclului menstrual apar acele secreţii sau dacă au miros deranjant/urât, ori sunt însoţite de alte simptome...

Uneori, în perioada ovulaţiei POT să apară astfel de secreţii maronii ( sau chiar o uşoară sângerare ) - depinde de momentul în care ţi-au apărut.

În altă perioadă aceste secreţii maronii sunt "anormale" şi se datorează unui dezechilibru hormonal sau unei infecţii.

Pentru detalii citeşte şi articolul de la linkul :
http://sanatate.ele.ro/......re-nu.html

Dacă este vorba de o infecţie TREBUIE să mergi la GINECOLOG : o să-ţi facă un test de secreţie vaginală ( "lamela" ) şi va identifica microbul/tipul infecţiei - în funcţie de asta îţi va prescrie şi tratamentul necesar.

De ce se face testul?
In general testele pentru secretiile vaginale sunt efectuate pentru indentificarea cauzelor care duc la aparitia unor simptome precum senzatii de mancarime si arsuri la nivel vaginal, miros urat, eruptii si scurgeri vaginale anormale.

Pregatire pacient :
Pentru ca rezultatele testului pentru secretiile vaginale sa fie cat mai precise este recomandat ca inainte cu 24 de ore de a se recolta proba sa nu faceti dus, sa nu folositi tampoane interne si nici sa nu aplicati tratamete intravaginale. Deasemenea vezica dumneavoastra trebuie sa nu fie plina, atat pentru confortul personal, cat si pentru a eficientiza desfasurarea testului. In plus, testul acesta nu se poate efectua in perioada ciclului menstrual.

Ce poate afecta testul?
Rezultatele testului pot fi influentate de nerespectarea indicatiilor de pregatire a pacientului, si anume: efectuarea testului in timpul ciclului menstrual, administrarea unor tratamente pentru infectiile vaginale fara prescriere medicala (aceste tratamente trebuie stopate cu cel putin 2-3 zile inainte de prelevarea mostrei), sau de intretinerea de raporturi sexuale cu 24 de ore inainte de efectuarea testului (acest lucru modifica PHul vaginal normal).

Pentru alte detalii vezi linkul/sursa :
http://www.i-medic.ro/analize/test-secretii-vaginale

NU se fac spălături vaginale decât la indicaţia medicului ginecolog, altfel se poate distruge flora vaginală antibacteriană.

| Angelaaa a răspuns (pentru bursuc001):

E prima data cand mi-a aparut si de asta sunt cam speriata. Si mi-au aparat cam cu 2 saptamani inainte de mentruatie. Nu am alte simptome si nici nu miroase urat. E doar o secretie maro de 2 zile

| bursuc001 a răspuns (pentru Angelaaa):

Dacă a apărut cam la mijlocul ciclului menstrual ( "cu 2 saptamani inainte de mentruatie" ) e posibil să fie din cauză că te afli în perioada ovulaţiei.

Uneori, la ovulaţie apar astfel de secreţii ( formate din secreţia vaginală normală şi o mică sângerare, de acolo culoarea maronie ) care pot ţine chiar şi 3-4 zile.

Eu cred că asta este situaţia în cazul tău şi atunci NU este nici o problemă.

Totuşi, ca să fi SIGURĂ, ar trebui să mergi ACUM la ginecolog pentru un test de secreţie ( chiar din această secreţie, nu după ce trece/dispare ).

Toate cele bune.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ceaiul de musetel nu este bun pentru toaleta vaginala, asa ca nu trebuie sa-l folosesti.
Scurgerile maronii pot aparea de la o infectie, de la un dezechilibru hormonal, de la o tumora de col, vagin sau uter. Ginecologul iti va spune exact care este cazul tau

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Și de ce vine mereu pe 11 sau 12?
Apare înainte de menstră sau la încheierea ei.
Dacă tot mergi la ginecologie cere și sfatul medicului.
Spălături faci numai la indicație medicală, nu cum vrei tu.
Pa, pa.

| MariaStancu a răspuns:

Daca nu ai peste 18 ani nu ai de ce s mergi la ginecolog. daca nu ai peste 18 ani trebuie sa te duci la endocrinolog. Sper sa nu ai ceva grav dar te sfatuiesc sa te duci la medic sa iti zica ce sa faci sau ce ai. Succes :*