| anonim_4396 a întrebat:

Se poate să faci epilepsie dintr-o sperietură puternică? Inducându-ți bola prin gând? Am avut dureri de cap 2 săptămâni, apoi am avut o criză care s-a manifestat prin senzație de vomă, palpitații, nod în gât, amețeală puternică și un fel de arsură în cap! Nu îmi mai simțeam după mâinile. Am fost perfect conștient. A durat o săptămână să-mi revin, timp în care am fost la 2 neurologi, am făcut RMN cerebral, am fost la ORL, la boli interne, toate seturile de analize, mi s-a spus că nu am nimic. Dar la 5-6 zile mă lovește dintr-o dată o amețeală puternică, senzație de vomă, presiune în cap, dar și alte stări ciudate rău de parcă urmează să fac o criză, deși doctorii mi-au spus că sunt perfect sănătos! Sunt disperat și am început să fiu și depresiv. Mereu caut despre epilepsie și nu mai pot. La psiholog nu m-a ajutat prea mult! Să încerc să merg pe homeopatie? Vă rog un răspuns, sunt disperat, am 22 de ani! Nu știu ce o să e întâmple cu viața mea. Ce credeți că aș putea să mai fac? Un sfat? Sunt înspăimântat și mă gândesc cu tristețe că acum o lună eram alt om.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AFR81 a răspuns:

Iti garantez, si stiu ce spun, ca problema principala a ta este ca ti-a intrat in cap ca ai aceasta boala. Ai gresit citind pe internet tot felul de prostii. Am avut si eu niste dureri usoare in piept acum cativa ani, tot intr-o iarna, si am facut prostia de a scrie simptomele pe Google. Evident, dupa ce am citit, au inceput sa ma doara si altele, exact cum scria pe internet. Daca ar fi fost sa fie adevarat tot ceea ce am citit pe Google de-a lungul vremii, ar fi trebuit sa fiu mort de mult timp. As fi facut 10 infarcturi, 10 AVC-uri, diabet, ulcer, cancer de colon si multe altele. Evident, am fost la doctor dupa acele dureri in piept, destul de ingrijorat, si mi s-a spus ca nu am nimic. Am fost putin reticent, insa, cu trecerea timpului, spusele acelui medic, specialist, s-au confirmat. Chiar daca vedem pe la stiri diferite cazuri de malpraxis sau erori medicale, sa stii ca, cel mai adesea, medicul are dreptate si nu noi, mai ales daca venim cu idei prestabilite, daca ne diagnosticam singuri. Si sa stii ca sunt multi pacientii care fac greseala asta. Spre norocul meu, intamplarea nefericita pe care ti-am povestit-o s-a intamplat acum cativa ani. Acum, la maturitate deplina, daca pot spune asa, manageriez altfel diferite dureri sau simptome.
Sfatul meu pentru tine e sa incerci, pe cat posibil, sa uiti de aceste probleme si sa crezi spusele medicilor. Nu mai citi toate prostiile pe internet si incearca sa-ti gasesti o ocupatie. Pentru ca da, aceste idei iti vin si din lipsa de ocupatie. Spre exemplu, o idee foarte buna ar fi sa mergi la sala. Pe langa toate astea, sa stii ca depinde de tine cum alegi sa traiesti urmatoarele luni. O poti face cu detasare sau plin de stres. Dupa o anumita perioada, iti vei da seama singur ca nu ai absolut nimic.

| anonim_4396 explică (pentru AFR81):

Îți mulțumesc mult pentru toate aceste informații și mă bucur că dau de oameni minunați

9 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Tu ar trebui să consulti un psihiatru, Nu neurologi. ESTI depresiv, nu epileptic. Ai doar crize de anxietate.
Convulsiile nu se manifesta asa!

| anonim_4396 explică (pentru Donsavas):

Am fost la psihiatru și mi-a dat jumătate de pastilă de carbamazepina si o pastilă de anxiar, apoi am renunțat la ele în 2 zile deoarece dădeau somnolență excesivă. La psiholog nu am avut timp decât de o ședință, deoarece am programul foarte încărcat. La ORL am făcut alte tratamente. Nu știu unde să mă mai duc să mă fac bine! Să merg pe homeopatie? Acum o lună eram un om sănătos și fericit ☹️

| Donsavas a răspuns (pentru anonim_4396):

Carbamazepina este antiepileptic,intr adevăr,dar se foloseste si pentru tulburările de dispoziție. Nu, nu ai epilepsie! Daca aveai, erai dependent de antiepileptice iar somnolența era ultima ta grija. Consulta un alt psihiatru! Tie iti trebuiau antidepresive, având în vedere că esti depresiv si astea nu dau somnolență, din contra.

| anonim_4396 explică (pentru Donsavas):

Mâine merg la un medic care a studiat în China, și voi încerca și ceva naturist! Am fost absolut peste tot! Și nu înțeleg cum mi-am indus cu gândul lucrurile astea și dacă pot să-mi revin la normal schimbând gândirea. Sunt și foarte abătut că eu mă știu sănătos tun, iar acum am probleme de genul ☹️

| elcosmin a răspuns:

Este bine sa te interesezi, dar nu mai fi asa panicos. Te poti gandi ca poate s-a intamplat o data. Daca iti introduci in subconstient ca esti bolnav, atunci chiar vei fi. Si eu am ameteli zilnic, vad negru in fata ochilor, uneori am si cazut din picioare, o data am lesinat din cauza asta. La fel, doctorii mi-au zis ca sunt sănătos. Incerc acum sa ma obisnuiesc cu ideea ca nu e ceva grav sa vezi negru in fata ochilor. La fel si tu, ai doua variante: ori te imbolnavesti mai rau, inducandu-ti ganduri "necurate", ori te gandesti ca nu esti singurul care pateste asa ceva, ca esti sanatos, si crede-ma ca vei fi mai bine. Daca tot nu-ti trece, du-te la un spital mai renumit. Spre exemplu in Bucuresti. Acum na, sanatatea e pe primul loc si e normal sa-ti faci probleme, dar nu exagera. Bun, vezi ce faci, lasa depresia, eu iti doresc tot ce-i mai bun! Gandeste-te la ce ti-am zis, te poti distruge mai rau. Bafta!

| anonim_4396 explică (pentru elcosmin):

Îți mulțumesc foarte mult! ☹️

| elcosmin a răspuns (pentru anonim_4396):

Ia incearca sa mananci mai sanatos, poate o fi vreo lipsa de vitamine, fier, calciu. Incearca ca poate fi o solutie

| Anonim53220 a răspuns:

In caz de o boala grava cauta pe internet cel mai bun spital din Bucuresti... poate treaba nu e doar neuronala! Sau poate fi doar lipsa de ceva vitamine etc.Stai calm se inrautateste daca te stresezi.Doar gandeste problema bine si cu calm