| anonim_4396 a întrebat:

În urma unui șoc puternic provenit dintr-o sperietură am avut 2 crize. Prima după mai multe zile cu durere de cap s-a manifestat prin stare de vomă apărută din senin, nod în gât, palpitatii, o zvâcnire puternică a mușchilor capului timp de 5-6 sec, iar după nu mai putem să mă ridic îmi tremurau mâinile și picioarele eram foarte amețit îmi era foarte rău am fost transportat la spital totul fără pierderea cunoștinței. Apoi la o lună am avut a doua criză care s-a manifestat total diferit. În timp ce defilam că eu sunt în armată la prima tură dată mă simțeam total ciudat, o senzație de deja vu, iar după a doua tură am simțit cum am fost străfulgerat de o senzație pe care nu o pot explica nici să respir nu mai puteam în tot corpul, după care la 10-15 sec am simțit ca și cum eram strâns puternic de cap și de față cu o bandă în timp ce mi se făcea din ce în ce mai rău. După care m-am simțit epuizat fizic, dar capul mă supăra tare în continuare. Amețeală puternică și un ținut în urechi Nu am cazut din picioare și nu mi-am pierdut cunoștința, dar am fost dus la cameră de un coleg după care a doua zi la spital. Analizele sunt ok, am mai fost la 2 neurologi, nu mi s-a făcut decât un RMN cerebral și mi s-a zis că totul este în regulă fără alte teste mai amănunțite. Dar eu văd că totul se agravează și îmi este foarte teamă că e o boală a sistemului nervos. Mama mi-a făcut programare la psihiatru. Am 22 de ani. Îmi este foarte greu în aceste momente. Ce aș mai putea face? Deși sunt de părere că problema e neurogică

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Daca la RMN nu ti-a aparut nimic in neregula, atunci SIGUR: cauza este un soc psihic, care ti-a afectat subconstientul.

Tatal psihologiei, Freud, a gasit prima data solutia la asemenea stari: PSIHO-ANALIZA.
Problema este ca aceea sperietura nu a ajuns sa fie "digestat" de creierul tau si sa "infipt" in subconstient, fara a fi "catalogat" normal.
In acest caz, subconstientul este deranjat, creierul tau gaseste memorarea gresita, dar singur nu stie cum sa rezolve problema!
Ce se poate face?
In mod normal, creierul vizualizeaza diferite scenarii ajutatoare pentru elucidarea asemenelor situatii, sub forma de VISE. Daca nu se reuseste reprarea, atunci visele pot deveni tot mai aberante, devenind cosmaruri, dar problema te va deranja profund si in timpul cand esti treaz.
Memorarea ordonata fiind prioritara creierului, incercarile de reparare vor fi tot mai intense si mai deranjante.

In aceasta stare, Freud a gasit solutia: analiza constienta a situatiei care a generat sperietura!
Acesta se poate face de TINE, singur, sau cu ajutorul unui psiholog-psihoanalist specializat (din pacate, la noi in tara sunt putini).

Cum procedezi?
Preferabil seara, dupa ce te-ai culcat site-ai relaxat bine, incepi sa re-gandesti momentele care au produs aceea sperietura, milimetric si secunda cu secunda, cu detaliere maxima!
Astfel vei putea re-gandi constient momentul-problema, inclusiv cauzele care l-au produs.
Nu te speria de aceasta constientizare, chiar daca iti va produce frica de a recunosate momentul!

Cand ai reusit, dintr-odata te vei simti eliberat INSTANT, starea de panica se va transforma in usurare sufleteasca, iar din acel moment nu vei mai avea nici o criza post-traumatica!

Este posibil sa fii deranjat in a re-trai acel moment, dar daca insisti, vei reusi si singur!
Poate va trebui sa incerci de mai multe ori (in seri diferite), dar va fi tot mai usor, iar in final vei scapa de problema! happy

Vei reusi cu siguranta, chiar si fara ajutor exterior si fara probleme ulterioare!winking

Succes, capul sus si da-i inainte! happy

Sarbatori fericite!

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Îți mulțumesc frumos, dar nu pot să-mi explic cum din om sănătos am ajuns să am astfel de crize de la șocul ăla puternic unde m-am speriat îngrozitor. Sunt și ai mei disperați, iar eu foarte trist și plâng întruna de ceea ce mi se întâmplă.

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti-am dat si explicatia, si solutia de rezolvare.
Acest procedeu este sigur, a ajutat multe persoane, fara sa fie nevoit sa se trateze cu pirule, la psihiatrie.
Procedeaza exact cum am descris si vei scapa de aceasta problema, definitiv.

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Chiar am încercat, nu mai simt panică, dar problemele fizice continuă

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Trebuie sa mai continui, sa dispara complet partea psihica, iar partea fizica se va vindeca mult mai usor.

| doctorandus a răspuns (pentru Bula):

Da, cam asta e solutia, cu conditia *sa ia beta-blocante* inainte de rememorare.

Iar psihanaliza este frectie la picior de lemn.

10 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Stai liniștit, se numește tulburare de panica. Ai 2 variante:
-ori te incapatanezi sa lupți singur cu mintea ta, sa înțelegi ca sunt niște stări care o sa treacă dar trebuie sa nu le mai acorzi importanta pentru ca dacă te sperii de ele mai rău te apuca și e un cerc vicios
-ori mergi la psihiatru și îți da niște pastile pentru anxietate care e posibil sa nu funcționeze 100% pentru ca știi cum e, simptomele se vor diminua dar frica ta tot acolo rămâne.
Poți sa scapi foarte ușor de aceasta frica care îți declanșează simptomele dar ti-am zis, trebuie sa lupți tu cu tine. Citește niște cărți despre anxietate sau mergi la un psiholog sa te îndrume. Garantez ca o sa te vindeci.

| anonim_4396 explică (pentru Bondarel99):

Problema e că m-a luat când eram fericit și râdeam, și în decurs de 2 luni s-a agravat foarte tare, iar dacă sunt supus unui stres mare sau tensiune psihică îmi e teamă să nu se întâmple din nou mult mai grav ☹️

| Bondarel99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai tocmai teama asta îți întreține stările de rău. Trebuie sa faci cumva sa scapi de ea.

| Irinel15123532 a răspuns:

Nu ai nimic, frate, stai linistit, este doar o teama, atac de panica. Daca analizele au iesit ok, daca doctorii ti-au spus ca nu ai nimic, este clar o problema in mintea ta, este una imaginara. Nu exista. Dar continua analizele si afla daca totul este in regula, daca totul este ok, de ce te mai temi? Aceasta macinare te va distruge, nu o boala pe care crezi ca o ai.

| anonim_4396 explică (pentru Irinel15123532):

Exact,ai mare dreptate. De când s-a întâmplat incidentul acea măcinare m-a adus până aici la capătul puterilor.