| ihacoswhy a întrebat:

Dintr-o data mi-a aparut o umflatura dureroasa si tare de marimea unei boabe de mazare in zona axilei la mana dreapta. Am auzit de hidrosadenita sau ca ar putea fi un simptom al tbc-ului sau al diabetului sau un ganglion axilar inflamat insa nu stiu ce sa cred am doar 15 ani, probleme cu igiena nu am, iar mama si medicul de familie spun ca o sa-mi treaca si ca nu e ceva serios dar eu nu stiu ce sa cred. Ce ar putea fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AutumnDay a răspuns:

Sau e furuncul. Apar des in zona axilei, cu atat mai mult daca te epilezi cu lama de ras, esti mai predispusa. Am avut o colega care a facut un minunat furuncul la subrat. Daca va continua sa se mareasca, zona devine rosie si dureroasa, las-o asa. Nu umbla si nu apasa pe el pentru ca vei face mai rau. Fuguta la farmacie si ia-ti unguent cu Ichtiol de la Tis Farmaceutic(e firma producatoare) si aplica la subrat, aplici apoi peste unguent servetele normale sau tifon, ca sa nu patezi hainele. Miroase oribil, a petrol/motorina, dar e teribil de eficient. E foarte bun si pentru zonele cu acnee de tip inflamator.
https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10038079 Cam asa arata. O sa coste cu 2-3 lei mai mult intr-o farmacie normala gen Sensiblu, Dona, Catena, etc.
Poti sa imi scrii ulterior cum evolueaza si iti pot raspunde. Am ceva experienta cu furunculele, daca intr-adevar e un furuncul. Vei observa pana maine daca va creste, caci initial e micut, dureros si roz-rosu.
Si nu iti mai face atatea griji, sigur nu e TBC sau altceva. TBC in ziu de azi...mai rar happy E sigur ca inainte mureau oamenii de asa ceva, dar eu nu am mai auzit pe nimeni sa mai faca asa ceva de cand cu evolutia asta dramatica a medicinei.

| ihacoswhy explică (pentru AutumnDay):

Multumesc mult! Te voi anunta in caz ca se agraveaza. Am luat unguentul in caz de oricehappy Multumesc pentru sfaturi!

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Medicul de familie nu ti-a spus ce este?

| ihacoswhy explică (pentru anonim_4396):

Mi-a spus ca poate este de la epilat:/ Insa nu m-am mai epilat de 2 saptamani si in momentul asta mi-e frica sa o mai fac. Iar umflatura nu este rosie, este pur si simplu o umflatura tare si dureroasa la atingere.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ihacoswhy):

Daca crezi ca nu te-a linistit medicul de familie ar fi bine sa te vada un dermatolog sau chirurg.