| BlackDarkAngel a întrebat:

Doamne! Nu mai vreau sa port ochelari. Am probleme destulș de mari pentru un copil de 11 ani. La ochiul(nu spun) I don't want to see am 2.00 si la celalalt 1.75
Pentru ca stau atat de mult la calculator decat nu am mai fost la control, cred ca mai rau mi-au crescut dioptriile.
Nu stiu daca sunt mioapa. Dar mai sunt sanse sa imi revin pana la 18 ani? (la 18 ani sau dupa 18 ani am de gand sa ma operez cu laserul)
Cum pot sa imi remediez vederea? Funda si vot!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Lorici1551 a răspuns:

Si eu port ochelari de la 7 anibig grin acum am 16 ani si inca nu m-am putut obijnui.Sunt unele lucruri care noua, miopilor ne lipsesc, de exemplu sa adormim citind o carte(nu poti sa faci asta decat daca inainte iti scoti ochelarii), sa adormi la TV(aceeasi problema) pana si piscina devine neatragatoare cand iti vezi prietenii in ceata si trebuie sa te apropii pentru a observa detaliilesad.Dar totusi ochelai ne fac speciali, nu diferiti.De multe ori ochelari s-au dovedit o calitate(a mea cel putin).In special pentru ca miopii sunt mai inteligenti, culmea un lucru dovedit.Chiar si viata sociala se schimbabig grin, culmea in bine:eu am multi prieteni si niciunul nu considera defectul meu ca fiind un dezavantaj, de fapt multe prietene intr-un mod ciudat isi doresc si ele sa poarte ochelari.Si prietenului mei ii plac si da am prieten desi port ochelari daca stai sa te gandesti defectul asta de muylte ori nu mai este un defect...adevarul este ca dioptriile vor creste atata timp cat vei creste si tu, atata timp cat frundea ta isi va mari diametrul, iar operatia nu se poate face decat la 23 de ani fara niciun risc.Pana atunci mai este. Daca ochelarii vor fi un discomfort atat de mare pentru tine in continuare atunci pe la 16-17 ani te poti gandi la lentile de contact, care sunt la fel de accesibile ca pret ca si o pereche de ochelari.
Sper ca te-am ajutatbig grin
Esti frumoasa exact asa cum esti! Ochelarii sunt o parte din noi, cei care trebuie sa ii purtam!
funda?happy

6 răspunsuri:
| Empathizer a răspuns:

Nu cred ca sunt sanse sa iti revii pana la 18 ani. Poate dupa 40, daca esti mioapa (adica daca dioptriile sunt cu minus). Urmeaza recomandarile oftalmologului, nu ai niste dioptrii chiar atat de mari. Purtatul ochelarilor poate fi foarte sic, se gasesc o multime de modele. Eventual poti apela la lentile de contact.

| adrew a răspuns:

Maninca morcov

| ღДℓἷʂմƙᾄღ a răspuns:

Draguto, operatia cu laser mai bine o faci la varsta de 23-25 de ani pentru ca atunci se stabilizeaza dioptriile si nu mai cresc. In legatura cu ochelarii, asta este... Si eu sunt mioapa, nu port ochelarii decat la calculator si televizor desi am -1, 75 la ambii ochihappy Oricum mai astepta si tu vreo 3 anisori [la varsta de 14] poti sa iti pui lentile de contact.

| AskAlex a răspuns:

Păi deja ştii cauza: statul pe calculator. Dacă continui să stai la fel de mult o să fie din ce in ce mai rău.

| RoByTzU123 a răspuns:

Am si eu aceeasi problema si o sa-mi operatie la 18 ani in bucuresti.am inteles ca ne baga ceva gen de cristal langa ochii.

| Nuamchefazi a răspuns:

Nu mai sta atat la calculator si du-te sa mai faci un control, si exista si lentile sa porti, dar du-te la doctor si cer o parere.