| Crisstinayy12 a întrebat:

Verișoară mea are probleme cu vederea. Mama ei are miopie, acum mama ai are 0, 5 dioptrii. Verișoara mea poarta ochelari din ianuarie 2017. Acum i-au crescut dioptriile, la un ochi are 1.25 la altul 1.75 și s-a mirat doamna de acolo că i-au crescut foarte mult și repede. Ce sa fac. Eu nu vreau ca verișoara mea să aibă așa mari probleme cu vederea, cum sa nu mai poarte ochelari? Eu nu am probleme cu vederea, nici nu voi avea că părinții mei nu au, nici bunicii, nici frații mamei mele sau alte chestii. Dar vreau sa o ajut pe verișoară mea

4 răspunsuri:
| metehne a răspuns:

Bună. Se poate rezolva doar prin operație.

| GabiDumitrescu a răspuns:

"Eu nu am probleme cu vederea, nici nu voi avea că părinții mei nu au, nici bunicii, nici frații mamei mele sau alte chestii." Complet fals. Poate ca vei avea, poate ca nu. Factorul genetic e si el important, dar nu o lua de buna de-acum. Daca nu ai grija sau pur si simplu se intampla sa se adune mai multi factori, tot o sa ai ceva probleme. In alta ordine de idei, 1.75 e floare la ureche. Depinde mult si de natura problemelor. Un amic avea vreo -5 in liceu, fara ochelari nu vedea omul la un metru. Adica vedea el ceva-ceva, doar ca nu distingea. S-a operat cu laser si vede perfect acum, la aproape 20 de ani de terminarea liceului. Eu de exemplu am vreo 1.75-2 si ma descurc fara ochelari bine-mersi. Verisoara ta ar fi bine sa vada un doctor serios, nu de-astia de pe la magazinele de optica care nu au nici o treaba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai cu ce s-o ajuti. Si asa se intampla la miopie. Si eu de cand port ochelarii imi cresc.

| Tusamadalina a răspuns:

Este mai bine sa poarta ochelari acum decat sa ajunga ca mine la 4, 75.Eu la inceput nu am vrut sa port ochelari si acum vad foarte rau.Ca sa nu avanseze vederea este bine sa porti lentile de contact de noapte insa sunt foarte scumpe, in jur la 4000 lei lentila.Insa la ea nu este foarte avansat si poate purta ochelari.Insa eu de cand port ochelari medicul mi-a spus ca ar fi bine ca in fiecare an sa fac proceduri la ochi pentru ca vederea sa isi revina mai repede