| RAY a întrebat:

Doar cine stie sa raspunda va rog

De ceva timp cand rad sau cand fac un efort fizic simt ca numai pot sa respir,parca ma sufoc, oare de la ce ar putea ar fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DeliaJ a răspuns:

Trebuie sa mergi la medicul de familie si, probabil, o sa iti dea trimitere la pneumolog sa faci niste teste. Posibil sa ai un inceput de astm. Nu te speria, nu e nimic grav daca tratezi la timp. Doar in urma analizelor poti sa stii ce ai. Nu e prea ok sa cauti informatii medicale pe internet, iti spun din prorpie experienta. Multa sanatate iti doresc :*

| RAY explică (pentru DeliaJ):

Multumesc de raspuns, la asta ma gandesc si eu, banuiesc ca exista teste ca sa se afle daca am astm sau nu?

| DeliaJ a răspuns (pentru RAY):

Da, si sunt simple. Te pune sa sufli intr-o chestie si aia inregistreaza pe calculator activitatea pulmonara.

| RAY explică (pentru DeliaJ):

Inteleg ideea, am sa merg maine dupa masa la doctor, prin consultatie sau radiografie nu se vede astmul?

16 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Doar cine stie...
Pai e cazul sa te duci atunci la medic, doar un medic stie cu adevarat ce e dupa ce te consulta. Noi suntem prea mici pentru asa ceva.
1) O simpla raceala, daca e doar de cateva zile
2) Probleme ceva mai serioase, fie la plamini, fie la inima.

3) Imbatrinesti, RAY. happy happy happy

| Bondarel99 a răspuns:

Nu ai conditie fizica. Fa sport, dar incet si reprize scurte pentru inceput.

| RAY explică (pentru Bondarel99):

Tu nu intelegi ca nu fac efort fizic

| Bondarel99 a răspuns (pentru RAY):

E normal absolut sa ti se facă rău când faci efort fizic dacă tu de obicei nu faci efort fizic.

| RAY explică (pentru Bondarel99):

Nu fac efort fizic pur simplu asa dintr o data

| Bondarel99 a răspuns (pentru RAY):

Eu incerc sa spun ca pentru cineva care are o viata sedentara orice efort poate sa i se para greu.

| Mclaren12 a răspuns (pentru RAY):

Nu intelegi ce a zis albinutza? Asta era si ideea, sa te apuci de sport treptat pentru a-ti obisnui corpul cu efortul astfel incat sa nu te mai sufoce orice efort fizic si sa capeti cu timpul o anumita rezistenta. Sunt oameni care muncesc de le sar si creierii in cap si nu se plang de probleme de sanatate, in schimb cunosc persoane "foarte" sedentare care nu fac decat sa se duca in oras la cumparaturi si inapoi acasa unde stau aproape toata ziua pe canapea si se plang constant de dureri de spate, picioare, umeri, cap etc. fara ca macar sa faca cine stie ce efort solicitant. Eu chiar sunt surprins de capacitatea omului de adaptare si progresare in orice domeniu si ce vreau sa zic cu asta este ca in cazul tau nu-ti va fi nu stiu cat de greu sa-ti obisnuiesti corpul cu eforturile fizice (a carei intensitate sa o cresti gradat). Decat sa bagi bani in pastile inutile mai bine ai baga bani intr-un abonament la sala ca-i mult mai sanatos. Sunt "n" stiluri si metode si ideologii de antrenamente, nu cred ca n-o sa gasesti un tip de antrenament care sa nu-ti fie folositor. Eventual intreaba antrenorul de la sala respectiva.

| RAY explică (pentru Mclaren12):

Crizele astea de sufocare sa fie din cauza asta? am sa imi fac toate testele posibile, dieta + sport

| RAY explică:

Nu raspundeti aiurea va rog

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fã cardio cu greutati GPP(General physical preparedness)

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Am doua gantere acasa am sa incerc si asta

Răspuns utilizator avertizat