| loreioana a întrebat:

Doare extractia unei masele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Ti se face anestezie si nu doare, nici nu simti.

cami
| cami a răspuns:

Absolut deloc.

Răspuns utilizator avertizat
| hrdcore a răspuns:

Nu doare deloc eu mi-am scos una de 2 luni nu a durut, iti da cu un sprei in gura dupa care iti face anestezie si nu doare deloc doar la anestezie simti o mica intepatura daca anestezia se face in bolta palatina(cerul gurii) asa mi-a spus dentista ca a vazut ca sunt speriat de moarte.

| dia_2587 a răspuns:

Atunci cand ti se face o extractie ti se face anestezie locala si nu simti mai nimic, depinde de fiecare stomatolog, dar atunci cand se dezmorteste locul in care a fost extractia, poti avea putine dureri. Daca iti scoate o masea de minte doare mai tare dupa ce se dezmorteste, decat orice alta masea, dar poti sa iei nurofen pentru ca acest medicament contine ibuprofen, o substanta ce amelioreaza foarte mult durerea, aproape ca nu mai simti nimic, e foarte eficient.

| denny18 a răspuns (pentru dia_2587):

Raspunsul tau m-a calmat..maine am o extractie de masea si chiar ma gandeam daca doare sau nu big grin

| Fl4sh3rON a răspuns:

Nu, pentru ca iti face aestezie, ca si eu mi-am scos una la dentist nu doare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NU! ti se face anestezie si nu simti cand ti-o scoate, ti se pune un tampon pe care va trebui sa-l tii strans cu gura sa nu sangereze locul extractiei, in doua ore incepe sa se vindece, sa nu mananci macar vreo 5 ore, lasa sa se vindece, sa nu dai resturi alimentare acolo! Succes! Eu am scos si eu si stiu ce spunwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, daca este facuta sub anestezie. In acea zi ai grija sa nu bei cafea sau bauturi energizante pentru ca diminueaza efectul anesteziei. Sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crede-ma ca mi-a fost groaznic de frica de stomatolog.
Am reusit sa scap de aceasta friga cu ajutorul unei colege care m a duc la o doctora super de treaba.
Am avut de scos 3 masele.
In primul rand iti face o anestezie dar inainte iti da cu un spray lidocaina sa -ti amorteasca locul si injectia ti-o face in 3-4 locuri.
Imediat trebuie sa ti amorteasca jumatate de limba si jumatate de buza. Doar asa iti dai seama daca si-a facut anestezia efectul.
Apoi iti umbla cu o scoaba si cu clestele. Sincer nu m-a durut de loc. Dupa ce-ti trece anestezia te doare cam rau.In acest moment am 2 zile de cand mi-am scos maseaua si ma doare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiti, aceiasi intrebare o am si eu! Maine ma duc la dentist si mor de frica! Am plans! Sincer, nu doare!? Raspundeti-mi va rog! Doare sau nu? Unul zice da, altul zice nu si tot asa. Raspundeti-mi va rog!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Astazi trebuie sa ma duc sa vada exact ce am. si cred ca maine o sa imi scoata doua masele si imi este foarte frica...prefer sa ma doara...

| Cena07 a răspuns:

Eu azi dupa-amiaza ma duc la o extractie dar nu stiu la ce sa ma astept!

| Profu a răspuns:

Pai nu este cea mai placuta senzatie, dar daca ai un medic stomatolog bun, nu o sa doara, pentru ca iti va da un anestezic happy