| andutz a întrebat:

Dorm destulstraight face. Ma culc pe la 10, 11 in timpul scolii si ma scol pe la 8, 9. Totusi, am cearcane. Nu sunt obosita. Cum sa scap de ele prin procedee naturale?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Din pacate, cearcanele, odata aparute, nu dispar de tot niciodata. Si apropo, sper, ca nu le ai ereditare (mostenite genetic, aparute la o varsta frageda). Cu ele chiar n-ai avea ce sa faci.
Ar fi bine sa te inarmezi cu un anticearcan bun si sa ti le acoperi, inainte de a iesi din casa (preferabil sa fii majora). Iar ca sa-ti estompezi un pic cearcanele, spala-te mereu pe fata cu apa cat mai rece si foloseste si un cub de gheata din cand in cand! Poti sa faci si comprese cu ceai verde, de musetel sau de galbenele. Ar fi bine sa-ti cumperi si o apa termala (cea de la Avene e foarte buna) si, bineinteles, o crema speciala pentru zona din jurul ochilor.
Da si o cautare pe google: "cearcane tratament" (vei gasi multe informatii utile)!
Succes! Numai bine!

| Yang a răspuns:

Cearcanele apar fie din cauza oboselii(in general)din cauza unui surplus de grasimi in organism apar mai des la persoanele cu tenul gras(pentru asta trebuie sa bei apa plata si sa incerci sa mentii un regim alimentar sanatos)poate stai prea mult in fata pc-ului sau la tv, din cauza rinichilor in cazul in care exista o disfunctie cum am spus si mai sus provoaca retentia lichidelor in organism, machiaju excesiv poate adormi machiata si nu este bine, cearcanele mai pot fi ereditare poate ai o persoana in familie cu aceeasi problema, incearca sa te odihnesti si dupa-amiaza o ora sau doua face bine, pune comprese cu apa rece sau mergi in farmacie sunt diverse plante cu care faci infuzie locala ajuta.

| Lala20 a răspuns:

Cum poti sa dormi pana la 8-9 in timpul scolii?

| zizi000 a răspuns:

Tai 2 felii de cartof cat sa. ti acopere ochii si stai asa ceva timp. Poti face asta si cu castravete. Hidrateaza.happy

| cobi a răspuns:

Frate dormi in jur d 8 ore pe noapte! asta e recomandat!