| GoguDinPascani a întrebat:

Draga TPU, daca stau la calculator si la scoala foarte aplecat pot ramane cocosat?!?! Imi este foarte frica, de curand cativa colegi mi-au spus ca merg ca-m cocosat, si ca tin capul in jos. Daca chiar sunt cocosat va rog spuneti-mi ce sa fac ca sa ma indrept plz sunt disperat straight face P.S: am 14 ani

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

La 14 ani poti le cere alor tai o vizita la doctorul de familie care iti va da o trimitere la o radiografie. si acolo iti va da posibilele probleme pe care le poti avea scrise pe plicul de la radiografie. si cu asta te duci la doctorul de familie. posibil sa ai scolioza sau cifoza, dar cu un corset medical pana in 17-18 ani se repara 100%. e bine ca esti tanar si oasele tale sunt ca mamaliga inca. vezi ca un corset medical costa....destul.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da poti avea probleme cu spatele daca nu stai corect pe scaun. Daca deja esti cocosat eu iti recomand sa mergi la un control la medic, la varsta ta se repara usor cu gimanstica medicala.

| ElenaSA a răspuns:

Controleaza-ti pozitia cand stai la calculator, stai cat mai putin la calculator si fa gimnastica.

| Laura927 a răspuns:

Da poti ajunge cocosat sincer.
Partenerul meu joaca football de cand era de 5 ani si a rămas cu putina cocoașă.
Acum vreo 2ani cand l-am cunoscut mergea cocosat dar eu tot timpul i-am atras atenția ca sa meargă drept si acum este destul de bine sa stii.
Daca nu ai o persoana care sa se se Tina de capul tau sa mergi drept ai putine șanse ca din propria inițiativa sa mergi drept.
Asa ca mergi la medic.
Si roagă-i pe profesori prieteni, părinți sa iti atragă atenția asupra acestuilucru, este ft important!

| Peaches a răspuns:

Mda, la calculator si in banca ne petrecem foarte mult timp si e normal ca, datorita unei pozitii incorecte a corpului in tot acest timp, coloana sa sufere transformari. Primul lucru este sa stai corect pe scaun. Asta depinde de tine. Poti merge la dr de familie, care te va trimite la specialist, care-ti va recomanda kinetoterapie si acolo vei invata niste exercitii de gimnastica medicala. Astea nu implica cine stie ce efort dar, daca le executi zilnic, te ajuta la corectarea posturii tale.
De tine depinde totul.

| r3flexe a răspuns:

Si eu cand eram mic stateam aplecat mergeam aplecat ba chiar incepusem sa fac cocoasa.

Poti sa discuti cu parintii tai despre aceasta problema si sa mergeti la un medic sa iti verifice spatele daca intr-adevar ai o cocoasa poti sa te duci la niste cursuri de indreptarea spatelui.

Cea ce mai poti face e sa mergi tot timpul drept si pur si simplu sa nu stai cocosat -.-

Good luck!