| dia246 a întrebat:

Dragi mei va rog dati-mi un sfat ce sa fac, nu imi mai suport viata, vreau sa ma sinucid. Problema mea este ca tot cresc in inaltime desi am aproape 21 de ani, sunt f inalta.Am fost la doctori unde mii s-a spus pe baza analizelor ca nu am sa mai cresc, dar de atunci tot cresc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
27 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Viata este un dar de la Dumnezeu.Cand Dumnezeu ne-a modelat in pantecele mamei, El a tesut o broderie aleasa.Chiar daca cineva nu te putea vedea, Dumnezeu a vazut fiecare detaliu din structura trupului tau.Asemeni unui tesator care brodeaza un model frumos in mai multe culori, si Dumnezeu ti-a intocmit venele, muschii, nervii ca sa fii unic si special.Tot Dumnezeu ne-a creat si personalitatea, structura emotionala.El are un plan cu fiecare dintre noi.Este un Psalm extraordinar 139. Tu mi-ai întocmit rinichii, Tu m-ai ţesut în pântecele mamei mele:
14 Te laud că sunt o făptură aşa de minunată. Minunate sunt lucrările Tale, şi ce bine vede sufletul meu lucrul acesta!
15 Trupul meu nu era ascuns de Tine, când am fost făcut într-un loc tainic, ţesut în chip ciudat, ca în adâncimile pământului.
Iov 10.8-9; Ecl 11.5;
16 Când nu eram decât un plod fără chip, ochii Tăi mă vedeau; şi în cartea Ta erau scrise toate zilele care-mi erau rânduite, mai înainte de a fi fost vreuna din ele.

| Geordan a răspuns:

Dia, mai in gluma mai in serios... lasa-i pe toti ceilalti in pace! Iti spune unu care traieste la INALTIME! Am 1.93 inaltime, tot liceul mi-a fost aiurea, imi ziceau in fel si chip! Vrei sa-ti spun de ce imi place ca-s INALT? VAD BINE LA ORICE CONCERT ^^! Bucura-te de inaltimea ta! Foloseste-o in avantajul tau! P.S. am avut prietena de 1.85 inaltime, ceva de genul vetei din imaginea de mai sus (a pus cineva o poza cu o fetita INALTAAAA) si de aia nu am iubit-o eu pe ea si ea pe mine! ca avea 185... straight face! NU E MOTIV SA TE SINUCIZI! Daca vrei sa voresti mai multe lasa-mi un mesaj!

| danut a răspuns:

Du-te la baschet (la un club) si te vei realiza din aproape toate punctele de vedere. Iti vei face o cariera si-ti vei gasi un partener compatibil. Succes si nu-ti fa probleme, nu inaltimea este problema la femei. Numai bine.

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

Nu are rost sa te sinucizi oricat de inalta ai fii pentru ca:
- Pe la 21 de ani ti se inchid placile de crestere, oricum nici nu cred ca ai mai mult de 195cm
- Daca chiar ai o problema atat de serioasa de crestere, probabil vei murii oricum in curand
-Imi plac fetele inalte.

| Andrei7520152 a răspuns:

Ar trebui sa te duci la un psihiatru daca vb serios. macar cauta persoane care sufera de aceeasi boala. se pot gasi ceva forumuri pe net sau comunitati pe facebook

| Inferno a răspuns:

Nu are legatura cu religia intrebarea ta.
Vezi la ce anume te poate ajuta inaltimea, incearca sa privesti partea buna. Danut are dreptate, la baschet ar fi bine sa mergi. Sau la circ. laughing

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

Inferno, esti crud si nu este cazul. Pastreaza-ti ironiile pentru noi, te rog.

| Inferno a răspuns (pentru martzian):

Bine. Scuzati-mi ironiile. happy

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

sad

| Inferno a răspuns (pentru martzian):

Bine bine. Imi pare rau. Nu m-am putut abtine. Mi-a venit pur si simplu.

| Inferno a răspuns (pentru martzian):

Pana la urma nu e asa rau sa fi inalt. Uite aici: http://www.google.ro/......tp?/imgres

| Andrei7520152 a răspuns (pentru Inferno):

Crede ca e pedepsita de dzeu pentru nu stiu ce pacat.

| Wøodenpints a răspuns:

Sfoartă întinsă dacă alegi să te spânzuri.

| martzian a răspuns:

Draga dia246, sinuciderea NU este o solutie! Sunt convins ca, din moment ce cauti ajutorul, nici tu nu iti doresti acest lucru, desi poate il iei in calcul.

Imi inchipui prin ce treci si sunt convins ca este foarte dureros pentru tine. Iti recomand, pe langa a tine aproape cu medicul tau, sa mergi la un psiholog, cu care sa impartasesti zbaterile tale. Daca nu ai curajul sa o faci, inca, iti recomand un adevarat specialist si un grup virtual de prieteni, pe care ii poti gasi pe blogul: http://suicid.wordpress.com/.
Capul sus, vei trece si peste asta!

PS: ideea cu baschetul de mai sus mi se pare un bun exemplu de mod in care un aparent defect ne poate ajuta.

| Inferno a răspuns (pentru martzian):

Si circul Globus este o solutie. Am auzit ca plateste bine persoanele gigante.

| OOOLEOOO a răspuns:

Nu-ti place cand suferi, gandeste-te cati o sa sufere daca o sa te sinucizi, Si gandeste altfel este un dar sa fii inalta nu un chin!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu sant mic de statura.lui Dumnezeu i-a placut diversitatea.si stie de ce.eu nu ajung la fructele de sus.va trebui sa ma ajuti.si tu vei culege mai greu ciuperci, gulii, pepeni si altele.te voi ajuta eu.de parteneri nu se pune problema.infiderent de inaltime, in pat, vor fi egali.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand NU te sinucidee mai ales da ca faci asta iti pierzi viata frumoasa si sti si tu da ca te sinucizi ajungi in iad si nu este bine si in al 2-lea rand tu te ingrijorezi ca esti prea inalta?

| MauiNight a răspuns:

Stii vorba aia? "inalt cat o prajina si prost cat o gaina" tu vrei sa te sinucizi fiindca esti inalta? Nu cumva ai dat cu capul de tavan?
Baga-te la un sport.
Fii atenta la femeile astea de la Victoria's Secret cum arata, unele au 1.80 cum ar fi Gisele Bundchen.
http://www.youtube.com/watch?v=fUxiRd9VwXA

Ce frumos este sa fii inalta.

| martzian a răspuns (pentru MauiNight):

Va rog sa nu jigniti.

| MauiNight a răspuns (pentru martzian):

Oke! Big momma!

| martzian a răspuns (pentru MauiNight):

Big daddy here... laughing

| Nonono a răspuns:

Nu vorbi asa. Ce crezi ca rezolvi daca te sinucizi. O sa ai multe probleme in viata de acum inainte, ce o sa faci atunci daca tu renunti?

Si fa cum zice Danut. E buna ideea.
Dia, solutii sunt multe, dar sinuciderea nu-i o solutie.
Daca vrei sfaturi si daca tot ai intrat la religie, vad chiar ca ai nevoie de un sfat si ajutor. Eu iti propun sa te duci la vreo manastire si sa vb cu un calugar, sau daca ai duhovnic. Ei sunt in stare sa iti dea sfaturi, mai ceva ca psihologii.
De asemenea poti cere sfaturi si prietenilor sau cunostintelor tale.
Multa sanatate si fericire! Viata e frumoasa!

| iamy a răspuns:

Daca ai fi avut 21 de ani si 1, 30m ai fi gandit cu siguranta la fel.Toti avem defecte.Dar avem si multe calitati.Sinuciderea e un act nesabuit si disperat.

| Claudyu1998 a răspuns:

Eu sunt minor si nu inteleg de ce vrei sa faci asa ceva. Fa si tu un sport, baschet sau volei; sau du-te pe la biserica.

| Florea_Matei_1996 a răspuns:

In primul rand, trebuie sa te speli foarte bine pe dinti. In al doilea rand, cauti un loc mai retras, ii dai pantalonii, urmeaza chilotii, pana ajungi la ce iti doresti. Daca ti-e scarba, te gandesti ca e o acadea, dar tine cont ca nu ai voie sa musti din ea. Dupa, te rog sa te speli din nou pe dinti. Cam atat a fost