| DamaDePica a întrebat:

Am si eu o intrebare.(fara jigniri, doar sfaturi) e normal ca la varsta de 14 ani sa ai 1, 45 m inaltime? Eu una nu mai suport..sa fiu asa pitica vreau sa fiu inalta. oare o sa raman asa? Cati m inaltime credeti ca o sa mai cresc?
Ce mai bun sfat are funda kiss!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BlackWolff a răspuns:

Am avut si eu aceiasi problema, insa mi-a trecut, acum am 23 si 1, 54cm, si nu ma deranjeaza ba mai mult ma simt bine, pot purta orice fel de pantofi cu toc(am si de 10cm)si cand cineva imi spune ca sunt mica de inaltime le spun''parfumurile scumpe sunt tinute in sticlute mici''si nu mai comenteza nimeni nimic!

8 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Eu am aproape 1, 85 nu pot zice ca sunt mic sau mare(sau poate sunt mare?) oricum, uneori parca e mai bine sa fi mic.
Deseori dau cu capul in bara de la autobuz cand ma ridic de pe scaun (sa vezi rasete laughing )
Nu incap cu totul in patura, plapuma sau cu ce ma invelesc.
Haine? no way, trebuie sa caut mult si am noroc daca gasesc.
Papuci, pantofi si altele? port 44 - 45 iar cam foarte greu...
Cat despre persoanele mici de statura mereu caut sa le supar, imi plac cum se stramba laughing dar na, uneori intrec masurarolling on the floor sanatate sa fie, nu conteaza cum arati, ci cum gandesti.
Sa fi sanatoasa ca... in rest nu iti mai trebuie nimic.

| JasonMcCann a răspuns:

Ai timp până la 18 ani. Eu am 12 ani și am 1, 44 m deci nu sunt cine știe ce. Apucă-te de un sport. Nu te îngrijora, sigur vei crește.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apuca-te de un sport. Vei mai creste, nu te ingrijora. Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Vei mai creşte, nu-ţi face probleme, eşti în creştere!
Eventual te poţi apuca de un sport ceva, dacă îţi place înnotul e foarte bine sau baschetul sau voleiul.
Te pup!

| onlyme2851 a răspuns:

Cam pana la 1.50 cred big grin. Acum, depinde de fiecare organism. Te-ar ajuta un pic de baschet, sau innot....sau orice sport, in general.

| biwltyad a răspuns:

Iti dau un sfat : apuca-te de inot!
Asta voi face si eu ...Chiar vreau sa ma inscriu... Adica am 13 ani si 1.35 m si 30 kg. Din cate am auzit inotul te inalta foarte mult. Dar pentru a te inalta ai nevoie si de calciu si vitamine in corp. Sper ca te-am ajutat.
Si daca nu merge, tine minte ca nu fizicul conteaza, ci sufletul.

| iwill a răspuns:

Eu la 18 ani am 1.50m,mi-a luat ceva timp da m-am obisnuit cu ideea ca nu voi fi eu foarte inalta(acum chiar imi place). ideea-i ca atunci cand aveam 14 ani eram mai mica la inaltime ca tine...ce conteaza e sa ai grija de tine,sa dormi suficient, sa practici un sport oricare ar fi ala, sa faci in cateva cuvinte miscare, mai ai timp berechet sa cresti da depinde mult si de cat de inalti sunt parintii tai(la maine mama de ex are doar cu cativa cm mai mult ca mine deci-i clar) si nu dispera, eu ti-am zis am avut o perioada cand imi plangeam de mila si ziceam cand am intrat la liceu ca arat tot ca de generala si acum cand termin a12-a arat mai degraba la inaltime ca cineva de-a 8-a, asta e.Esential e sa te simti bine in pielea ta si sa fii sanatoasa.Iti doresc sa cresti atat cat vrei tu da in cazul in care nu ajungi la inaltimea aiai dorita, nu dramatiza pentru ca cu siguranta ai alte atuuri si pana la urma fiecare-i special in felul lui.

| DamaDePica explică:

Va multumesc tuturor pentru sfaturi, toate au fost bune, mi-a fost greu sa aleg ...Sa nu va suparati ca i-am dat ei FUNDA, insa mi-a placut cum s-a exprimat! Va pup kiss