| AlinAsk14 a întrebat:

Duminica mi-am pus piciorul in ghips pentru ca am sarit de la 1m, cand am aterizat degetul meu mare s-a dat peste cap, doctorul a spus doar ca este o intindere mica, nu este nimic grav, va trebui sa stau o saptamana cu el in ghips, dupa 3 zile (azi) nu ma mai doare, dar ma mananca grav, mi-am scos vata din ghips, este vreo problema?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ai scapat usor!
La ruptura de oase, ghipsul se pune pentru cel putin 6 saptamani.

Rolul acestui ghips e sa tina fixat degetul pana ce se vindeca. Dacaai scos vata, este posibil ca degetul sa nu mai fie chiar perfect fixat.

| NumeUtilizatorUtilizator2019 a răspuns:

Nu este nicio problema. Am avut mancarimi majore cand am avut si eu mana in ghips. Este doar un semn ca te vindeci incet incet.