| ioanamaria2000 a întrebat:

Dupa 2 luni de tratamente pentru candida, se pare ca inca nu am scapat...nu stiu ce sa mai iau, parca nu mai am incredere in doctori. Crezusem ca am scapat si de o saptamana am usturime la urinare si o secretie alba constanta in vagin. A mai trecut cineva prin asta si a scapat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Stiu ca nu-i bine sa dai un tratament pe TPU dar eu am mers la medici ani de zile si nimic. Am luat niste boli de piele din spital printre care si Candida. Ma saturasem sa mai merg la medic. Atunci mi-a spus o ruda de Dermovate crema. De atunci nu mai am probleme. Au inceput sa se vindece (foarte incet, e adevarat) si celelalte probleme. Ia ceva si pentru dezvoltarea florei microbiene. Probabil ca si tu ai flora microbiana scazuta! Mergi la medic si propune-i asta!

| Violleta2022 a răspuns:

Ioana draga, am explicat si in topicurile anterioare ca tratamnetul primit nu este gresit, doar faptul ca tu nu respecti regulile stricte de igiena si interdictia de a avea sex, dupa cum ti-am explicat, pana ce nu terminati tratamentul amandoi partnerii si nu va faceti din nou analizele, ca sa vedeti rezultatul negativ, nu se va termina cu candida.
Stiu ca nu-i de glumit si am explicat ca trebuie sa acorzi serizitate maxima, fiindca infectarea asta poate sa ajunga si la 1-2 ani, fiindca te tot recontaminezi de la barbarat, daca nici el nu face tratamnetul corect.

| ioanamaria2000 explică (pentru Violleta2022):

A facut si el tratament, in acelasi timp cu mine. Medicul nu a vrut sa imi mai faca analiza de secretie dupa tratament.

| Violleta2022 a răspuns (pentru ioanamaria2000):

Pentru atat lucru nu mai este nevoei sa mergi la meddic, fiindca poti merge singura la orice cabinet medical privat, care are si cabinet citologic si iti recolteaza asistenta de servici.

| Lioana a răspuns:

Incearca sa nu mai mananci dulciuri. Favorizeaza candida.
https://www.csid.ro/......-11028735/

| Brizbriz a răspuns:

Candida e o ciupearca
tratamentul nu e indeajuns, trebuie si o igiena persona perfecta, insa mai ales haine, cearceafuri, samd DEZINFECTATE, ceva de gen detergent care dezinfecteaza, de preferat sa le fierbi FIZIC in oala pusa pe foc

altfel NU SCAPI... NICI O SANSA

| Nirvanaaa a răspuns:

Dacă ai contact sexual cu partenerul și el nu a urmat tratament atunci sunt șanse mari sa te tot reinfectezi.

| Yuoia a răspuns:

Ai respectat si conditiile de igiena si de abstinenta la sex?
Daca nu, degeaba faci 2 luni de tratament, degeaba critici medicii.

| ioanamaria2000 explică (pentru Yuoia):

Da, am intretinut relatii sexuale abia dupa ce am terminat tratamentul. Acum vad ca a revenit... nu critic degeaba...am luat toate ovulele posibile de pe piata la indicațiile doctorului, am inceput sa imi pierd speranta, asta e tot