| ObiectivulAnonim66 a întrebat:

Dupa ce am baut un energizant si m-am pus pe o banca, am simtit o suieratura urmata de un sunet, ca o unda in cap, de parca s-a rupt ceva. Am avut si un pic de amorteala ale mainilor dupa care a trecut si dintr-o data mi s-a albit fata. E prima oara cand patesc desi am mai baut energizante... Poate fi presiune arteriala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alex495 a răspuns:

Tu cum ai tensiunea normal? Si ce energizant ai baut? Eu de ex am tensiunea mica si daca beau cafea si energizant unul dupa altul. Eu de ex beau energizant ( burn ) la 2 -3 zile aproximativ si dupa beau o cafea ca sa ma trezesc si nu am avut niciodata probleme. Decat o chestie am sesizat o data ca dupa 4 ore ( eram foarte obosit dormisem sapt respectiva cam 2 ore pe noapte cel mult) dupa ce bausem in burn de 500 de ml pur si simplu ma lua somnul la curs, de abia mai stateam treaz. In fine, o intamplare gen a ta am patit cu un energizant din profi ( nu stiu daca era expirat sau avea ceva suspect in el) doar ca dupa vreo 20 de min dupa ce am baut 200 de ml din cei 500 pe fata erau foarte proeminente vasele capilare ( cele mici albastre) mai ales in zona ochilor si dupa vreo ora imi aparusera ca niste puncte rosii ( bube) pe fata. Dupa vreo 6 ore mi-a trecut dar n am sa mai beau de la profi nici apa plata, nimic. Daca te albesti la fata iti scazuse tensiunea, + amorteala respectiva. Sfatul meu ar fi sa numai bei energizant dala ( probabil nu esti chiar atat de rezistent sau e o problema la bautura)

5 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Energizantul e ca si cafeaua, iti mananca din calciu.incearca sa nu il mai consumi, are foarte multe lucruri contraindicate

| minrest a răspuns:

Tensiune vrei sa spui. Nu, nu cred. Mergi la doctor. Nu imi suna bine.

Răspuns utilizator avertizat
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Bea mai multe sa te obisnuiesti cu ele.

| Lola05 a răspuns:

Mare grijă că simptomele astea seamănă foarte bine cu cele ale unui accident vascular cerebral. AVC poate avea loc la orice vârstă, nu doar la bătrâni. Din păcate în ultimii ani apare tot mai des la tineri...
Las-o mai moale cu energizantul. Pe moment te face zmeu, dar în timp ai să-i simți efectele negative...