| RAY a întrebat:

După ce consum zahar din dulciuri ma simt mort de somn,fără nici un chef toată ziua, dacă mânc fructe nu simt asta de ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Poate ai glicemia mare dupa masa de ex la 1-2 ore dupa masa cu dulciuri, iar hiperglicemia poate da somn, sau invers, poate scade prea tare glicemia la 1-2-3-4 ore dupa masa cu dulciuri, desi atunci n-ar trebui sa ai somn.

Ti-am zis dar nu mai zic, ca vad ca nu ai facut asta, ia un aparat de glicemie si masoara glicemia la 1 si 2 ore de la masa cu dulciuri si zi-mi cat ti-a iesit, aia pe nemancate e putin irelevanta, nu ne spune mare lucru.
Ia de la cineva un aparat daca nu vrei sa cumperi, desi acum de ex aparatul Accu check active, in farmacii se da gratis daca iei doua cutii de rezerve cu 120 lei! Inainte costa 2-300 lei doar aparatul.
Poti profita de ocazia asta.

Cand mananci fructe cantitatea de carbo e mult mai mica, plus ca glucoza intra mai lent in sange si nu face varfuri glicemice mari, sau nu provoaca o hipoglicemie dupa masa.

Recomandarea mea e sa faci asta, pentru ca daca glicemiile la 1 si 2 ore dupa dulciuri sunt mari peste limita, deja ai probleme si trebuie luate masuri din timp, chiar daca pe nemancate ti-a iesit sub 100 adica bine.
Insa faci cum doresti, eu ca ma pricep f bine pe domeniu, de aia iti spun, am studiu inceput inca din 2009 pe tema asta.

| RAY explică (pentru Mosotti):

Mi frica de ace, sânge, culmea e ca la 8/16 ma simt super, nu am pofta de mâncare

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Atunci daca ai frica de ace si sange, stai asa, insa sa nu ai probleme cu glicemia, ca daca ai, o sa ai mari probleme in timp si nu cred ca vrei, adica sa nu mai vezi bine sau deloc, poate iti taie vreun picior ceva, depinde, poti ajunge la dializa ca se duc rinichii, poti face infarct, ca in primul rand inima e afectata in diabet.

Macar sa nu fie de la asta starea aia, insa daca e?

Cum adica la 8/16?! Ce inseamna 8/16.

| RAY explică (pentru Mosotti):

Post 16 ore și mâncat 6 ore, ma gândesc la 4 zile de post negru și 3 zile de mâncare

| RAY explică (pentru RAY):

Măcar 2 kg pe luna naibii

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Pai oricum daca glicemia e mare dupa dulciuri la 1-2-3-4-5 ore, dupa aia isi revine, si esti okey.
Ptr slabire conteaza cum am tot zis nr de calorii, si sti asta, nu are importanta ca faci post negru sau nu.

Nu e prea bine sa faci 4 zile post negru ca pierzi din masa musculara incet incet. Ar trebui sa mananci echilibrat zilnic si sa eviti dulciurile daca-ti fac rau.
Ca sa dai 2 kile lunar trebuie sa ai 470 kcalorii/zi in minus, ai putea asta.

| RAY explică (pentru Mosotti):

Da,știu și eu ma minunez cum naiba de nu slăbesc am nevoie de motivație, de un prieten ca tine

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Da, pai ai nevoie de astea, asta e clar, sincer nici eu nu am motivatie si slabesc doar de la sine cand nu am pofta de mancare, altfel sunt ca si tine, nu pot sa ma abtin de la mancare in general, nu doar dulciuri.

Dar de fapt asa si trebuie, sa nu mai avem pofta mare de mancare si de dulciuri, nu sa ne abtinem, ca aia nu e sustenabil.