| Karmesytta a întrebat:

Deci de la un timp nu mai vad viata cum o vedeam inainte.Acum vad viata ca fiind una grea cu lovituri la aproape fiecare pas.Mereu dupa ce sunt super happy se intampla ceva nasol si sufar, deci mereuu..Nu mai am incredere in niciun om care-l vad si asta din cauza unor persoane in care am avut incredere si pe la spate m-au dezamagit.In momentul de fata sunt asa trista si speriata si ma gandesc speriata sa nu se intample ceva rau,sa nu moara cineva.Mi-e asa frica ca in urmatoarea secunda nu stiu ce se va intampla(cred ca asta se intampla din cauza unui vecin care l-am vazut, iar cateva ore mai tarziu l-am vazut pe targa luat de ambulanta fiindca a facut infarct). Cum as putea sa-mi revin? Adica sa fiu eu cea energica si cu chef de ras mereu.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| SasNetRomania a răspuns:

E ceva normal probabil treci de la stadiu de copil la adultwinking asta e viata. cel mai greu examen e viata.
psihologu e tot om, nu e dumnezeu, nu face nimica, doar iti ia banii. Numa timpul si dumnezeu ne poate aranja happy

| Doctorfishadi a răspuns:

Nu mai lua in considerare toate neplacerile oferite! Stai mai linistita si o sa vezi ca-i mai ok.Renunta la tot ce te nelinisteste, macar o perioada! Vorbeste si interactioneaza cu oamenii din jurul tau, cu prietenii tai! Vorbeste cu parintii.Incearca sa privesti totul si din alt unghi.Incredere in oameni,nici eu nu mai am happy,dar asta nu este un motiv sa crezi ca lumea s-a sfarsit! Si daca moare cineva,ce? Sa moara! Fiecare are ziua lui cand inchide ochii,atata timp cat eu nu am nici o legatura cu asta,nu ma deranjaza,nu ma afecteaza! Si eu tin la persoane(unele foarte in varsta) si imi este frica de ziua cand se vor duce,dar pana la urma nu este un motiv de ingrijorare,este... ceva obisnuit! Gandeste tot ce am zis eu,desi pare bizar,ciudat si nefiresc, este exact pe dos! Fii mai optimista. Daca faci aceste lucruri site simti mai bine, nu iti trebuie nici un psiholog! Pana la urma si el tot om este. Daca o sa fii la fel ca inainte sa citesti ce am scris eu si dupa ce citesti, mergi la un psiholog, te va lamuri mai bine ce se intampla cu tine! Bafta!

| umbra09 a răspuns:

Viata nu il alege pe om tu iti alegi viata... ai probleme deoarece tu le creezi vrand nevrand
Nu faci rau ca nu ai incredere in nimeni in viata asta 90% din persoane sunt pe interes si au o tehnica de maniculare superba pentru cei buni cei 10% care au inima
Ei iti arata ce vor ei te fac sa crezi ce vor ei sa iti creezi o impresie buna despre ei dupa sa isi ia rasplata sa profite de tine

| bumtzbumtz a răspuns:

Incearca si tu sa consulti un psiholog.

| umbra09 a răspuns (pentru bumtzbumtz):

La psiholog se duc nebuni ea are doar niste probleme de care se sperie prea tare...

| Doctorfishadi a răspuns (pentru umbra09):

La psiholog se duc si oamenii depresivi,astia nu sunt nebuni happy! Si eu am o parere proasta despre psihologi,de ce? E ca la targ domne:Incearca unu acolo sa te faca din vorbe! A, in medicatia lor mai am incredere, dar in vorbe, pai du-te la cea mai buna prietena sau prieten, ala iti ofera de n ori vorbe mai calitative!

| Jasonn99 a răspuns:

Chiar daca suna a stereotipie viata chiar este cum o facem.Traind in frica nu vei face decat sa adancesti aceasta criza prin care treci momentan.Recomandarea mea ar fi ca atunci cand ai aceste stari incearca sa te retragi in ceva ce te bucura.Acel ceva ar putea fi:un loc, o activitate, o persoana si asa mai departe. Daca nu ai deja, fa-l acum.Find your happy place happy
Cu totii avem stari de genul descrise de tine dar nu toti alegem sa nu facem nimic sa depasim momentul.
De exemplu, eu cand sunt trist ma plimb.Pentru tine poate fi altceva.Dar orice ar fi sau va fi insemnatatea este aceeasi adica "un strop de bucurie". Sunt marinar si stiu foarte bine cum este sa te simti singur.Incearca sa vezi "partea plina a paharului", cum se zice in popor.Iar legat de oameni, incearca sa fii mai atenta la cei cu care alegi sa-ti petreci timpul.Raspunsurile sunt doar in tine.Trebuie doar sa descoperi ce vrei, daca nu stii deja. Spor!

| Cosma_Andrei_1995 a răspuns:

Majoritatea adolescentilor sunt asa. Asta e din cauza maturizarii, si eu sunt speriat, la fel ca tine

| MrCereala a răspuns:

Un drum la psiholog ar fi de mare ajutor la problema ta.

| Kidu6 a răspuns:

Si tu? -_-

| lawll a răspuns:

Gândeăte pozitiv!

Lasă gândurile urâte la o parte. începe ceva nou la care visezi de mult timp. Renunță la încredere, așa am făcut și eu, pentru. că la fel și eu, am fost în locul tău.

Renunță la așteptări și la promisiuni, pentru că oamenii se pricep cel mai bine la a nu le păsa.