| MaraMadalina1888 a întrebat:

Vreau sa iau ochelari fara dioptrii, transparenti (fara culoare, nu de soare) dar mama nu ma lasa, imi tot spune că nu o sa cumpar asa ceva pentru ca imi stric vederea si cand îi spun că e acelasi lucru ca ochelarii de soare spune că nu e adevărat. Chiar strica vederea? Cum sa o conving sa imi dea permisiunea?

7 răspunsuri:
| Anonimboy17year a răspuns:

N.o convinge... Daca vrei neaparat ia. tibo pereche si o porti doar cand iesi pe afara, Nu recomant sa.ti iei findca acele lentile, desii sunt 0, se murdaresc, se zgarie, prafuiesc, si de acolo incep problemele cu ochii, Ramane la aprecierea ta dar ti.am spus... Eventual daca stai mult la PC/telefon ia.ti niste lentile de protectie contra razelor uv, (ca idee pe mine m.au ajuns 900 de lei dar am si dioptrii,)

| MaraMadalina1888 explică:

Doamne, ochelari care nu sunt de vedere, sunt tot ca ochelarii de soare. Pot spune si eu sa nu porti ochelari de soare ca altii cu probleme ar vrea sa nu aiba.E alegerea mea.Am cerut un sfat

| anonim_4396 a răspuns (pentru MaraMadalina1888):

Ochelarii de soare sunt pentru soare puternic.
Oare cei cu lentile simple pentru ce or fi?

| MaraMadalina1888 explică (pentru anonim_4396):

Ochelarii simpli fara dioptrii transparenti sunt pentru protecția de vânt puternic, praf, particule minuscule etc?

| zurick a răspuns (pentru MaraMadalina1888):

laughing Honey, ochelarii nu te protejează de niciuna dintre ele, mesaj de la o purtătoare de ochelari. Ah și e pandemie, stai să vezi ce drăguț e să-ți aburească ochelarii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru MaraMadalina1888):

A,scuze.
Atunci ar trebui sa cumpar si eu o pereche.
Doar ca de fel sunt uituc.
Si nu mi-aș aminti că am ochelari.

| MaraMadalina1888 explică (pentru zurick):

Stiu cum e, sora mea poartă