| anonim_4396 a întrebat:

E adevarat ca poti sa traiesti fara 1 rinichi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, fara probleme. Poti duce o viata absolut normala.

| campanario a răspuns:

Dap.Eu sunt nascuta cu un singur rinichi si slava Domnului sunt foarte foarte sanatoasa! Se poate traii mult si bine. Mie mi-a detectat treaba aceasta cand aveam 11 ani. Si asta dupa o infectie urinara severa si febra 40. M'au internat de urgenta. Dupa ce m'au tratat de infectie si mi'au facut un ecograf surpriza! Nu aveam un rinichi.Acum am aproape 24 ani si nu am avut nici o problema de atunci cu el. Deci in concluzie poti traii mult si bine, si crede'ma ca nu fac nimic special pentru a ma ingrijii, asa sunt eu mai neastamparata laughing nu stau locului nici un pic.

| GdX a răspuns:

Da este foarte adevarat.

| madia a răspuns:

Da, poti trai fara un rinichi. Daca ai vazut prin filme sau la tv. oameni care doneaza unei rude, etc.

| cornel a răspuns:

Da rolling eyes

Răspuns utilizator avertizat
| Fredie a răspuns:

Buna. Mai eu stiu ca in teorie asa este. Se poate si doar cu unul, insa e nevoie de un medic specialist cred eu, care sa faca niste analize serioase si sa stabileasca daca acel rinichi este perfect sanatos pentru a face fata singur unui efort dublu. Ai grija ce faci. Consulta un medic pentru detalii sigure. Bye.

| adutza12 a răspuns:

Da, poti trai fara un rinichi. Oamenii care au ambii rinichi cu probleme sunt inscrisi pe lista de asteptare pentru un singur rinichi. Am o cunostinta care face dializa de trei ori pe saptamana din cauza acestor probleme.

| rebb a răspuns:

Da.La fel cum poti sa traiesti doar cu unul dintre organele pereche(ex:plamani). Daca unul dintre rinichi functioneaza foarte bine iar celalalt nu, este extras si este lasat cel sanatos pentru a nu se infecta si el.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai mie mi-au spus 4 doctori ca poti trai linistit si pana mori de batranete dar cu niste conditii mai putin efort fizic mai putina carne mai putina sare sucurile cu acid reduse. eu de cand m-am nascut nu mi-a functionat un rinichi si acum la 25 de ani a inceput sa ma doara de ce pentru ca nu era bun un rinichi

| johnyjohny2006 a răspuns:

E adevarat dar nu se recomanda sa iti scoti unu daca sunt ambi sanatosi