| bvfgb a întrebat:

Poti sa traiesti fara un rinichi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate. Am un cunoscut care traieste asa de cca 30 ani.
Multa sanatate si o zi buna!

| Vizitiul a răspuns:

Poate trai si pana la 100 ani daca nu intervin alte afectiuni. Singurul lucru care trebuie sa-l faca este sa aiba un aport de minim 1, 5 l lichide /zi si sa evite substantele care au toxicitate renala, in special medicamentele analgezice in doze mari si pe durata lunga de timp. Atata timp cat nu se cunoaste cu alte afectiuni metabolice, nu are nici o problema.

| Victoria a răspuns:

Da, se poate.

| cornel a răspuns:

Da se poate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Absolut perfect.

| Odysea a răspuns:

Se poate daca nu intervin alte afectiuni. Nu prea este recomandat!

| johnyjohny2006 a răspuns:

Se poate dar nu e recomandat

Răspuns utilizator avertizat
| tweety28 a răspuns:

Am inteles ca da!
acum depinde si de starea de sanatate a pacientului
cred ca un medic iti poate da un raspuns mai concret!

Răspuns utilizator avertizat
| tudorcristian a răspuns:

Da se poate eu am 16 ani si traiesc cu un singur rinichi / sunt operat de 3 saptamani / m a operat profesorul manu la fundeni bucuresti /. acum trebuie sa am mare grija sa nu se imbolnaveasca si celalalt sad doctoru mi a spus ca trebuie sa ma feresc de umezeala frig si efort fizic / regim nu am, mananc aboslut orice pentru ca sunt sanatos / rezultatele la analize mi au iesit foarte bune / acum ma duc la control de cel putin 3 ori pe an / ecograf/ sper ca o sa traiesc si eu ...sunt tanarsadcrying