| AlexDorinel a întrebat:

E bine dacă la 17 ani nu sunt obsedat de bere cum sunt 60% din cei ca mine?

E adevărat ca alcoolul afectează creierul la modu ca scade iq-ul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
| microsedd a răspuns:

E adevarat ca alcoolul e toxic pentru creier si poate scade iq-ul dar depinde de cat de mult bei si cat de des si cat de indelungat(adica cati ani la rand) consumi alcool si bineinteles ca alcoolul afecteaza si alte organe si cel mai mediatizat este ficatul afectat de alcool, cand ficatul este afectat atunci nu mai poate filtra alcoolul la fel de bine si creierul este mult mai tare intoxicat si afectat. E bine sa nu bei alcool, dar aceasta decizie o iei tu.
Bafta!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

E bine să nu ai vicii, dar dacă nu le ai acum, nu înseamnă că ai scăpat.
Abia când ajungi independent și treci prin mai multe genuri de anturaje, vezi ce fel de om ești.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns:

Pai e bine sa nu fi obsedat de bere, nu e rau deloc, ce treaba ai tu cu 60 % din cei ca tine?

Daca e in exces, alcoolul da, afecteaza creierul in multe.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Stai calm, nu prea are ce sa scada. Alcoolul si zaharul au ambele efecte foarte nasoale, dar nah...

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AlexDorinel):

La cit alcool si zahar am bagat pana acum ar trebui sa fiu fan Sosoaca si sa militez pentru independenta statului dac. Tu in loc sa iti faci probleme ca alcoolul ti-ar putea scadea IQ-ul ai face bine sa pui mina sa citesti chestii ca istorie, economie, filozofie un pic, cit sa se mai dezmorteasca creierul. Nu de alta, dar si creierul e ca un muschi daca stam sa ne gindim oleaca - nu il folosesti sau faci mereu aceleasi chestii, se duce naibii flexibilitatea si capacitatea de efort/asimilare.

| Lukasssz a răspuns:

E bine ca nu te-ai apucat

| Lukasssz a răspuns:

Legata ca afecteaza iq-ul, da il afecteaza, dar daca e unu care s-a nascut cu rahat pe la bot, mincinos care crede ca le sti el pe toate si se mai da si destept cand el e prost nu e mare diferenta laughingva muri cu rahatu` pe la bot, gen uita-e la relian si te vei convinge singur.

| Irinel15123532 a răspuns:

Este aproape o minune, ma bucur ca inca mai exista astfel de oameni intr-o societate atat de depravata la varsta ta. Tine-te departe de aceste vicii daunatoare, odata ce le incepi vei deveni dependent si nu te vei mai putea lasa de ele, fiecare viciu la inceput este dulce si este precum o sfoara foarte subtire, cat o panza de paianjen, care dupa un timp scurt, devine un lant gros pe care nu il mai poti rupe.
Dumnezeu sa te ajute sa stai depare de dependente, am vazut oameni care plangeau cu sticla de alcool in mana si nu se puteau abtine sa nu mai bea, voiau, dar nu aveau puterea sa se lase, aceste lucruri sunt cat se poate de reale, nu sunt povesti, ideea ca ''aaa eu ma pot lasa oricand, doar ca nu vreau'' este cea mai mare minciuna pe care nici persoana care o spune, nu o crede, dar aceasta minciuna o protejeaza de realitate, pentru ca ea stie ca daca incearca sa se lase, va avea parte de un soc, va observa ca este legata cu un lant de un stalp, cata vreme se plimba in jurul stalpului totul este bine, daca se va departa prea mult de stalp, adica de dependenta, lantul va incepe sa-l stranga si sa-l traga inapoi. Citeste noul testament, Hristos te iubeste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E bine sa fii o copie ca ceilalți sau sa fii altfel? răspunsul îl poți reduce singur

| chuckmanson a răspuns:

Da! Nu te apuca de băut!

| TheStrategist a răspuns:

Normal că e bine. Și da, în timp alcoolul îți strică neuronii (adică dacă bei exagerat de mult și des).

| gellalbie4ever a răspuns:

Excesul( orice ar fi el) dăunează grav sănătății!

| anonimus010101110 a răspuns:

Si eu am 17 ani si n am pus gura pe bere in viata mea, poate o data sau de 2 ori la petreceri, parerea mea e ca daca bei o bere pe saptamana sau na, hai pe luna nu are cum sa te affecteze

Răspuns utilizator avertizat