| Sebimiha a întrebat:

Este adevarat ca alcoolul distruge creierul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Tutunul -un drog comparativ cu heroina.
Tutunul are un conținut complex. Fumul de țigară conține peste 4.000 de substanțe chimice diferite, din care peste 300 sunt toxice pentru om(nicotina,arsenic,radon,cianuri,fenol,DDT, azbest, benzen, monoxid de carbon, formaldehida, etc), si alte 43sunt cancerigene. Cei mai toxici compuși sunt nicotina, gudroanele si monoxidul de carbon.
Nicotina stimulează inima prin eliberarea de catecolamine care cresc tensiunea arteriala, frecventa cardiaca si nevoia de oxigen a inimii.De asemenea, nicotina stimulează sistemul nervos, legandu-se de receptorii colinergici centrali după numai 7 secunde de la inhalare.
Gudroanele din fumul de țigară sunt cancerigene.
Monoxidul de carbon scade capacitatea de transport a oxigenului si favorizează apariția aterosclerozei. Monoxidul de carbon este fixat de hemoglobina sub firma de carboxihemoglobina, a carei concentrație in sangele fumătorilor atinge 8-9% fata de 0, 5% la nefumatori.
Cei care fumează regulat pierd, in medie, 8, 3 ani din speranță de viață sau 7 minute pentru fiecare țigară fumata.
Fumatul cauzează circa 30% din decesele prin cancer.In medie 90-95% din decesele prin cancer pulmonar la bărbați si 70-75% la femei se datorează fumatului. Fumatul provoaca si alte forme de cancer: trahee bronhii,laringe,cavitate bucala,buze,limba,gura,faringe,esofag, pancreas, vezica urinara, rinichi, stomac si col uterin.
Gudroanele din fumul de țigară exercita puternice efecte mutagene asupra ADN-ului din nucleele celulelor tractului respirator. Dintre cele peste 43 de substanțe cancerigene,cele mai de temut sunt: benzipirenul, N-nitrozaminele,aldehidele,clorura de vinil,hidrocarburile aromatice (benzenul,fenolii,etc), etilenoxidul,arseniuri, poloniu, cadmiu, cromul, etc.
Fumatul ucide in cel mai in cel mai real si direct sens al cuvântului! Citat din Sănătate si Vindecare folosind stilul de viață edenic si remediile naturale - de Sorin Nicola.

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pe moment da dar pe termen lung nu s-a demonstrat asa ceva

| Bizon95 a răspuns:

Da
si ficatul
si circulatia
si conditia fizica, "burta de bere... dooh"
etc.

"consumat cu moderatie" inseamna sa bei un pahar de bere pe saptamana in cel mai bun caz, unul pe zi, iti distruge ficatul oricum, chiar daca mult mai incet

| Furnicuta000 a răspuns:

Nu alcoolul, prea mult alcool.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Alcoolul -"hotul" a
milioane de minți".
In urma autopsiilor pe care le-a efectuat dintr-un interval de 27 de ani, doctorul William C. Wilentz, medic sef al districtului Meddlesex Country, NewYork, a declarat ca alcoolul era cauza determinanta in 41, 2% din cazurile de deces violent.Din cele 20.000 de sinucideri înregistrate anual, 5.000 se produc sub influența băuturilor alcoolice.
Alcoolul atrofiază, de asemenea, mari suprafețe din creier, astfel ca multi alcoolici experimentează o distrugere lenta a personalității. Extras din cartea Sănătate si Vindecare... - de Sorin Nicola

| Sebimiha explică (pentru TamplaruAnisoara):

Si țigările?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Sebimiha):

Tutunul -un drog comparativ cu heroina.
Tutunul are un conținut complex. Fumul de țigară conține peste 4.000 de substanțe chimice diferite, din care peste 300 sunt toxice pentru om(nicotina,arsenic,radon,cianuri,fenol,DDT, azbest, benzen, monoxid de carbon, formaldehida, etc), si alte 43sunt cancerigene. Cei mai toxici compuși sunt nicotina, gudroanele si monoxidul de carbon.
Nicotina stimulează inima prin eliberarea de catecolamine care cresc tensiunea arteriala, frecventa cardiaca si nevoia de oxigen a inimii.De asemenea, nicotina stimulează sistemul nervos, legandu-se de receptorii colinergici centrali după numai 7 secunde de la inhalare.
Gudroanele din fumul de țigară sunt cancerigene.
Monoxidul de carbon scade capacitatea de transport a oxigenului si favorizează apariția aterosclerozei. Monoxidul de carbon este fixat de hemoglobina sub firma de carboxihemoglobina, a carei concentrație in sangele fumătorilor atinge 8-9% fata de 0, 5% la nefumatori.
Cei care fumează regulat pierd, in medie, 8, 3 ani din speranță de viață sau 7 minute pentru fiecare țigară fumata.
Fumatul cauzează circa 30% din decesele prin cancer.In medie 90-95% din decesele prin cancer pulmonar la bărbați si 70-75% la femei se datorează fumatului. Fumatul provoaca si alte forme de cancer: trahee bronhii,laringe,cavitate bucala,buze,limba,gura,faringe,esofag, pancreas, vezica urinara, rinichi, stomac si col uterin.
Gudroanele din fumul de țigară exercita puternice efecte mutagene asupra ADN-ului din nucleele celulelor tractului respirator. Dintre cele peste 43 de substanțe cancerigene,cele mai de temut sunt: benzipirenul, N-nitrozaminele,aldehidele,clorura de vinil,hidrocarburile aromatice (benzenul,fenolii,etc), etilenoxidul,arseniuri, poloniu, cadmiu, cromul, etc.
Fumatul ucide in cel mai in cel mai real si direct sens al cuvântului! Citat din Sănătate si Vindecare folosind stilul de viață edenic si remediile naturale - de Sorin Nicola.

| adryang78 a răspuns:

Consumat cu moderație nu are efecte secundare, dar în cantități prea mari da, distruge neuronii.