| IonutPetre12 a întrebat:

E adevarat ca alcoolul afecteaza creierul daca esti minor? eu am 16 ani si odata la 4 5 zile beau cam o cana de bere.

16 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Alcoolul afecteaza creierul oricui. Tu inca nu ai ajuns la cantitati care sa te afecteze

| Andreeush a răspuns:

Normal că afectează, mai ales creierul unui minor aflat în proces de dezvoltare.

| IonutPetre12 explică (pentru Andreeush):

Cu ce as putea sa il inlocui încât să nu mai simt lipsa lui? înaintea beam energizante, perioade în care beam 1l pe zi sau perioade de doar o doza. Si l am inlocuit cu bere.acum vreau s o înlocui dar nu stiu cu ce. Mai beam 3 in 1 din ala cu gheata dar as vrea sa incerc si ceaiuri, ce ceaiuri recomandati?

| Andreeush a răspuns (pentru IonutPetre12):

Ceai de tei, de mentă, de fructe de pădure.

| aXy99 a răspuns:

O cana de bere inseamna 150-200 ml, berea are 4, 5% alcool (de regula), 7-9g de alcool nu te vor afecta deoarece apuca sa fie metabolizat inainte sa iti afecteze creierul.

| Donsavas a răspuns:

Iti epuizează rezervele de acid gamma aminobutiric.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Da este adevăr, dar într-o anumită cantitate.
O cană la 4-5 zile mi se pare ok, dar să vedem ce zic ceilalți.

| IonutPetre12 explică (pentru Florin9Florin9):

Am prieteni care se strang toti si beau wiskey etc, plus ca la scoala am rezultate bune

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru IonutPetre12):

Uite, userul suntserios spune că e ok, cel mai probabil are dreptate.
Și apropo, tu să nu le calci pe urme acelor prieteni.
Felicitări pentru rezultatele de la școală.

| Maia55 a răspuns:

Alcoolul în cantități mari afectează creierul și alte organe la orice vârstă dar mai ales la copii. Tu la momentul asta nu bei mult, dar ai grija în timp sa nu devina o dependenta și după sa nu mai poți renunța la el. Cel mai bine este sa îl eviți de acum.

| fugi5555 a răspuns:

Eu de la 16 fumez i zilnic și am 19 ani acum, crezi ca tu de la o bere devii psihopat? Stai liniștit băiatule strămoșii noștri au greutatea noastră in litri de țuica pe săptămâna

| amandaflory a răspuns:

Da.

| SpringtrapSimerea a răspuns:

Alcoolul provoacă întârzieri mentale. O sa devi autist daca nu te oprești acum.

| IonutPetre12 explică (pentru SpringtrapSimerea):

Cu ce as putea sa il inlocui încât să nu mai simt lipsa lui? înaintea beam energizante, perioade în care beam 1l pe zi sau perioade de doar o doza. Si l am inlocuit cu bere.acum vreau s o înlocui dar nu stiu cu ce. Mai beam 3 in 1 din ala cu gheata dar as vrea sa incerc si ceaiuri, ce ceaiuri recomandati?

| SG1995 a răspuns (pentru SpringtrapSimerea):

Cplm vorbești bre. Nu devi autist de la alcool.

| SpringtrapSimerea a răspuns:

Scuze, nu devi autist problema e că îți bați nevasta.