Întrebare recomandată | Andreea213 a întrebat:

E bine sa ai Rh pozitiv sau Rh negativ? De ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alex495 a răspuns:

Daca ai rh negativ sunt mult mai putine persoane care in caz de ceva iti pot dona sange. Tu nu poti primi de la o persoana cu rh pozitiv si tu sa ai negativ. Daca mai ai si grupa 0 adio... Cei cu 0 pot primi sange doar de la grupa lor, mai ai si negativ... Pe langa asta la primul sau al doilea copil ai nevoie sa t i se administreze un medicament ( ser nu stiu exact) sa nu afecteze copilul, daca nu faci asta o sa iasa cu probleme

| CuriousStuff a răspuns (pentru alex495):

Doar daca copilul are Rh pozitiv si mama negativ sunt probleme, daca copilul are acelasi Rh ca si mama nu trebuie luat nimic, de exemplu daca si partenerul este Rh negativ nu se intampla nimic, sau daca partenerul e Rh pozitiv copilul tot are o sansa sa mosteneasca Rh-ul mamei si sa nu fie probleme.
Si la ce criza de sange e in Romania, e aproape la fel de greu de gasit sange cam pentru orice grupa si orice Rh, si la 0 ai sanse mari sa gasesti sange pentru ca e cea mai raspandita grupa, mai greu e sa gasesti pentru AB, de exemplu. Si chiar daca era AB tot nu se fac transfuzii intre grupe decat in urgente foarte mari, in rest mereu se tranfuzioneaza sange izo-grup, izo-rh.
Oricum, bine punctat, doar voiam sa adaug asta.

10 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

Rh pozitiv e complet, Rh negativ are lipsuri. Drept urmare e de preferat ca o persoana sa aiba Rh pozitiv. Daca are un copil, nu va avea probleme, daca are nevoie de donatie de sange, spre exemplu, poate primi atat de la Rh pozitiv, cat si de la Rh negativ, invers insa - duce la moarte.

| CuriousStuff a răspuns:

Nu e nici bine nici rau. Rh-ul si grupul sanguin nu pot fi bune sau rele... toate sunt bune. Rh-ul pozitiv e cel mai des intalnit, deci ar fi mai bine sa ai Rh pozitiv pentru ca esti compatibila (din punct de vedere al Rh-ului) cu mai multa lume, vreo 80% din populatia pamantului au Rh pozitiv. Dar nici daca ai negativ nu e o tragedie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E bine sa-l ai pozitiv, daca cumva faci parte din acel mic procentaj cu rh negativ atunci daca cumva vei avea un bebe si el are pozitiv v-a trebui sa faceti ceva injectii...
uite aici mai multe detalii
http://www.qbebe.ro/......_copilului

| Deliiiia a răspuns:

Bună, niciun caz nu este rau. Rh-ul este un antigen care sta pe globulele rosii. 85% din populatie au acest factor, iar 15% nu il au.

Rh-ul are importanta doar in transfuzii si in sarcini. Adică în momentul în care o persoană făra acest factor primește sânge cu Rh pozitivi, organismul va reacționa și va produce substanțe care să îl neutralizeze. La o nouă transfuzie acele substanțe vor reacționa cu Rh-ul și se va produce hemoliza(distrugerea globulelor rosii).

Deci, in cazul in care vei avea nevoie de o transfuzie de sange, vei gasi mai usor sange cu Rh+ de la donatori.

| Andrei_Robert_1994_lPpI a răspuns:

E bine sa ai Rh pozitiv deoarece cel negativ e mai rar si il
primesti mai greu, insa daca ai Rh negativ nu te opri sa faci doar un copil roaga-te la Dumnezeu care te va ajuta cu siguranta sa duci sarcinile pana la capat si sa fie un bebe sanatos. Succes!

Răspuns utilizator avertizat
| Andrei_Robert_1994_lPpI a răspuns:

Stiu o persoana care a facut 2 copii desi avea Rh negativ si ghici ce; al 2-lea copil e perfect normal nu are vreo bola, la fel ca si primul!

| Bibliapentrusceptici a răspuns:

Mă întreb de ce a creat Dumnezeu rh negativ si pe cel pozitiv. Tare cred ca tot dracul e la mijloc.

| CristianCioranu a răspuns:

Pentru o mama(sau viitoare mama) e important de stiut. La prima sarcina e Ok. In functie de Rh-ul tatalui si al mamei a doua sarcina poate fi "toxica", adica mai dificila. Orice medic iti da detaliile necesare cand e cazul de viitor copil