| Airam99 a întrebat:

E chiar asa de grav sa te doara colonul de vreo 2 zile incontinuu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| ImiPlaceSaEnervezLumea a răspuns:

Nu trebuie sa ai hemoroizi ca sa te doara colonul! Te doare pentru ca l-ai iritat cu vreo mancare,ceva! Poate suferi de colon iritabil ( e cam neplacut,dureri peste dureri). Gndeste-te ce ai mancat si incearca sa tii un regim,adica sa eviti ceea ce iti provoaca astfel de dureri! Pt colon iritabil sunt interzise uramat alimente : (pentru ca baloneaza,provoaca gaze intestinale,dureri in tot abdomenul,dureri de stomac,dureri in rect si chiar senzatia de nod in gat ) varza,fasolea boabe,mazarea,porumbul,bauturile acidulate,cafeaua,dulciurile(zaharul irita foarte tare colonul),piperul,lactatele grase,alcoolul. Bine, asta depinde si de fiecare organism. Incearaca sa eviti aceste alimente si vezi daca te simti mai bine! Ar trebui totusi sa mergi si la un medic sa te consulte! Este foarte enervant sindromul de colon iritabil! hai, sanatate multa!

| Jughei a răspuns (pentru ImiPlaceSaEnervezLumea):

"colon iritabil". daca ar fi fost asa nu ar fi fost de mai demult? doar de 2 zile a devenit iritat?
dupa alimentele pe care LE-AI 'interzis', ce i-ar mai ramane sa manance? inainte sa dai un sfat referitor la alimentatie si sanatate, gandeste te ca poate TE asculta, si poate ii va dauna.da un sfat, dar nu lasa medicul pentru ultima varianta.("ar trebui sa mergi si la un medic sa te consulte")

| ImiPlaceSaEnervezLumea a răspuns (pentru Jughei):

Mai citeste si tu un tratat de medicina referitor la acest subiect (sci) si apoi mai vorbim si despre regim! in ceea ce priveste textul (raspunsul pe care l-am dat) de mai sus postat de mine,daca l-ai fii citit cu atentie ai fii constatat ca dupa ce am enumerat alimentele ce irita colonul am mai scris si urmatoarea propozitie : ""Bine, asta depinde si de fiecare organism."''' Apoi i-am recomandat d-nei sau d-soarei :'""" Incearaca sa eviti aceste alimente si vezi daca te simti mai bine!""Deci, nu am zis renunta complet la ele! referitor la intrebarea de mi-ai pus-o : colon iritabil? daca ar fi fost asa nu ar fi fost de mai demult? doar de 2 zile a devenit iritat?"""de unde stii tu ca nu a durut-o si inainte? dar poate o durea decat cateva minute si nimic mai mult, iar acum o doare incontinuu, motiv pentru care a si postat aceasta intrebare! Uite intrebarea fetii :"" E chiar asa de grav sa te doara colonul de vreo 2 zile incontinuu"" citeste,te rog cu atentie si mai vorbim dupa aceea! Te-ai luat de raspunsul pe care l-am dat eu si ainceput sa m-il critici, dar postarea ta de mai sus (raspunsul tau ) nu l-ai vazut ca este penibil nsi de tota jena? Hemoroizii dau dureri in rect si in zona anala, nu in colon! Despre aceste subiecte ti-as putea vorbi vreo 2-3 zile-n sir si nu cred ca as termina! sa ai o seara buna!

| Jughei a răspuns (pentru ImiPlaceSaEnervezLumea):

Tine-o pe a ta, dar eu stiu pe cineva care are problema asta si stiu si detaliile de la doctor. o seara buna si tie

| Jughei a răspuns:

Sper ca nu ai hemoroizi.doamne fereste.
sunt convins ca e super jenant sa mergi la doctor, dar cred ca e singurul care poate decide daca e grav sau nu.