| MagicAce a întrebat:

E normal dupa ce scot ghipsul sa nu pot sa indrept mana?

Am si eu o intrebare, am avut o fractura in regiunea cotului la mana stanga si a trebuit sa o tin in ghips pentru 10 zile.

Acum am scot ghipsul si au trecut cateva ore si tot nu pot sa o indrept de tot si nici sa o indoi cum indoi mana dreapta.

De asemenea daca incerca sa invart o cheie in usa ma doare in jos spre pe mana si abia reusesc sa tin lucruri usoare cu mana.

E normal si va trece pe parcurs? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E normal. Nu va trece de la sine, va trebui sa faci exercitii. Cel mai util este sa pui apa calda intr-un lighean (nu fierbinte, calda, placuta) si sa faci exercitii cu cotul si mana scufundate in apa. Incearca sa faci cate doua reprize de 20 de minute pe zi. In cateva saptamani, daca faci zilnic, vei observa imbunatatiri.

| BGDs a răspuns:

Daca nu se remediaza problema in 24 h, mergi inapoi la ortoped sa iti faca o radiografie de control.

| a1doru a răspuns:

Nu cred ca ai avut fractura.10 zile de aparat ghipsat nu sunt de ajuns pentru sudarea osului.mai degraba ai avut o luxatie.e normal ca dupa 10 zile de imobilizare sa nu mai ai mobilitate in articulatie.pentru a o recapata trebuie sa faci ceva recuperare[exercitii], cel mai indicat cu un kineto terapeut.

| xgd a răspuns:

Poate nu era inca vremea sa dai jos ghipsul de pe mana...Nu poti deloc sa indoi mana? Daca poti doar putin fa miscare, incearca sa o tot misti pana reusesti, desi te va durea putin.Sau daca chiar deloc nu poti sa indoi mana, du-te inapoi la medic... Nu iti pot da prea multe sfaturi pentru ca nu am mai avut mana rupta, nici nu vreau.

| Dany3 a răspuns:

E normal, eu ieri am avut o granula la mana (e ceva asemanator) si ma doare si acum cand o indoi, indoaio unsor cateva minute si fa exerciti dar nu prea grele ca sa nu ajungi din nou cu gipsu pe mana

| DidiLovesYou a răspuns:

Da e normal acum o luna-doua am vut si eu mana in ghips(am avut o luxatie la cotul drept)si pe mine ma durea la fel...si sincer nici acum nu pot sa o intind cum o intind pe stanga.
Tatal meu de exemplu i-a luat un an ca sa o poata intinde normal...
Acum depinde si cat de multe exercitii faci cu ea.
Sper ca te-am ajutatbig grin