| UNEXPERTINCEPATOR a întrebat:

acum cateva zile mi-am scos ghipsul de pe mana dar nu pot indoi mana este normal? Cand o sa imi revina crying(..Am avut fractura de humerus ephitrohlee dreapta cu deplasare.Ce exercitii sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AliGab a răspuns:

Este foarte normal, vrei sa se refaca in cateva zile? chiar daca osul s-a sudat provizoriu, mobilitatea mainii tale nu mai este la fel. O sa ia cateva luni sa isi revina complet (depinde si de varsta, cu cat esti mai tanar/a cu atat se reface mai repede). Poti cauta pe google ce exercitii sa faci pentru cazul tau...sigur vei gasi ceva care sa te ajute

3 răspunsuri:
| InVisible99 a răspuns:

Ajuta mult apa, cand faci baie in cada si tii mana sub apa incearca miscari usoare, daca persista durerea mergi macar la medicul de familie

| Peridava a răspuns:

Ai grija cu exercitiile, nu forta mina. Pentru inceput, cineva poate sa-ti faca masaj usor pe o portiune mai mare decit a fost ghipsul. Apoi vezi cum te simti si intreaba medicul de familie.

| Snipa a răspuns:

E normal, e amorțita, încearcă sa faci exerciții ușoare cu mana, gen sa o învârti, și fă-ți masaj, nu te forță ca e posibili sa îți strici "îndemânare" din cauza asta eu de la scris frumușel acum scriu Helogrife,. eu într-o zi mi-am dezmorțit mana, ceea ce ce nu e prea indicat. ferește-te de mișcare pana își revine mana!